E-Devlet Üzerinden Telefon Reklam Engelleme

Yayınlama: 15.07.2022
67
A+
A-
Çevre Mühendisi /Yönetim Sistemleri Uzmanı/ B Sınıfı İsg Uzmanı /TMGD

Sürekli ve en olmadık yerlerde gelen telefon veya SMS’lerden sıkıldınız mı? Artık size gönderilen SMS’leri arayarak veya karmaşık linklere tıklayarak engellemek zorunda değilsiniz.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki linke tıklamak ve E-Devlet’in İçerik Yönetim Sistemi hizmetine giriş yaparak istediğiniz firmayı tek tıklamayla engellemek: ( Sonraki adımlar için sayfaya bu sayfaya dönmeyi unutmayın.)

https://vatandas.iys.org.tr/giris?redirect=%2Fprofil

Açılan pencerede E-Devlet Şifreniz ile giriş yapın.

image
E Devlet Girişi

E Devlette Giriş yapın

image 1
E Devlet Giriş Ekranı

Telefon numaranızı girin ve ve gelen SMS’si onaylayın.

image 2
Telefon Bilgisiyle Giriş

Ve çıkan sayfaya göz atın. Hangi firmaya kuruma ne zaman ne için izin verdiğinizi görebilirsiniz. Bu kadar çok firmaya izin vermiş olduğunuzu görünce şaşıracaksınız:

image 3
SMS İzin kaldırma ekranı

Mesaj veya telefon almak istemediğiniz firmaları e-devlet yardımıyla artık tek tek engelleyebilirsiniz:

Bunun için tek yapmanız gereken ilgili firmayı seçmek:

image 5
Mesaj izni ve arama izni iptali ekranı

İşte tam burada; isterseniz SMS mesaj almayı, isterseniz de aranmayı engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu arama ve mesaj alma iznini ne zaman ve nerede verdiğinizi de E-Devlette görebiliyorsunuz.

Ve hepsi bu kadar. Tebrikler, Artık sizi kimse rahatsız etmeyecek. Tabi ki firmalara tekrar bu izni verene kadar.

Artık ufak yazıyla yazılan üyelikten çık, SMS almak istemiyorsanız şunu şöyle yaz ve buraya gönder, çağrı merkezini ara ve bekle belki açarlar, buraya böyle yap gibi uygulamalara gerek kalmadı.

Bir uygulama yüklerken, bir siteye üye olurken, kredi çekerken, abonelik açarken maalesef farkında olmadan firmalara bir çok izin veriyoruz. Bizi istedikleri zaman arayıp istedikleri gibi bize mesaj gönderebiliyorlar.

Bu izinleri kaldırmak ise çoğu zaman çok zor oluyor. Ya umursamıyoruz, ya vaktimiz olmuyor, ya nasıl yapacağımızı bilmiyoruz ya da sistemleri çalışmıyor.

Bu güzel uygulama için emeği geçen herkese çok teşekkürler.

2012’lerde bu durum o kadar kötüydü ki. Toplantı esnasında size uygunsuz reklam mesajları alıp zor durumda kalabiliyordunuz. Üstelik bu sizin o konuyla ilgili olduğunuzu göstermiyor. İletişim bilgileriniz bir şekilde ele geçiriliyor veya satılabiliyor.

Konuya hassas yaklaşan tüm ilgililere tekrar teşekkürler.

2022’de bir operatör beni aradı ve mantıklı bir teklif sundu ve geçmeyi kabul ettim. Bölgemde ve çevremde yorumları okuyunca ve konuşunca geçmekten vazgeçtim. Bunu kendilerine arayarak söyledim. İptal etmeye gerek olmadığını, kuryenin gelmesini beklememi ve geldiği zaman almak istemediğimi söylememin yeterli olacağını söylediler. Bu bana doğru gelmedi bunu belirttim ama tamam dedim.

Kurye aradı ve almayacağımı bunu zaten söylediğimi söyledim tamam dedi.

Sonra firma beni sürekli rahatsız etmeye başladı.

Beni aramayın diyorum, lokal bir numaradan arıyorlar.

Aramayın diyorum tekrar arıyorlar.

İstemiyorum diyorum tekrar arıyoarlar.

Konuyu her defasında baştan anlatıyorum.

Arayanlar da görevli, ekmek parası kazanmaya çalışan insanlar, kırmak da istemiyorum ama rahatsız ediliyorum. En son iznim olmadan aramanız bir suç dedim. Defalarca arıyorsunuz ve hiç bir şey olmamış gibi bunu engelleyemiyorum diyorum. Danışmak için bekletiyorlar ve diyorlar ki bunu engellemek için mevcut operatörünüzü arayın. :/

Hanımefendi diyorum mevcut operatörüm rakibine neden arama izni versin ki. Bu sizin aklınıza yatıyor mu ? Sonra yine bekleme faslı başlıyor danışmak için.

Beyefendi haklısınız ama böyle bilgi geldi diyor :S

Sonunda bunun gibi mantıksızlıkları kolayca engelleyebiliyor olacağız, ben tüm adımları hemen yaptım. Size de tavsiye ederim. Takıldığınız yer olursa yorum kısmına yazabilirsi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.