Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

2018 Model Ford Tourneo Courier Titanium Plus - İnceleme

biokayseri

Üye
Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
8
Tepki puanı
3
Golden Thread
0
Puanları
3
2018 Model Ford Tourneo Courier Titanium Plus - Araç İncelemesi

indir (2).jpg

Merhabalar;

Öncelikle araç inceleme yazısına başlamadan önce Minivan & Panelvan kategorisinde 4 çeşit araç deneyimi olan ve her geçen gün ticari araç kabiliyetini geliştirmekte olan birey olarak sizlere bilgilerimi aktarmak istiyorum. Kamyonet tipi hususi amaçlar kullanılan ancak ruhsatta kamyonet tipi geçen araçlar hakkında bu zamana kadar yeterince deneyim sahibi olmayı başardım. Arabanın sağlamlığı ve dayanıklılığı ön plana çıkarken Ford markasının adından söz etmemek abes olacaktır. Araçlarının neredeyse tamamında bu sağlamlığı görebilmek mümkün derecededir. Ford marka hafif ticari kategorisinde yer alan Tourneo Courier aracı 2014 ve 2018 model araçlarını test edip uzun süre kullanma şansım oldu. Şuanda kullanmakta olduğum araç 2018 model tüm donanımlara sahip, internet diliyle full paket bir araçtır.

Ford Tourneo Courier Neden Tercih Edilir ?

Genellikle şirketlerin ve pazarlama sektöründe görev alan kişilerin kullandığı stabilize olmuş bir araç türüdür. Gerek yakıtından gerekse dayanıklılığından ötürü çoğu firmaların ilk tercih nedenleri arasında yer almaktadır. Geniş iç hacmi ve kibar yapısından dolayı sürücülerin rahatlıkla sürebileceği ticari tipteki araç şeklindedir. En belirgin özelliği çift sürgülü kapı olmasından dolayı arka koltukta oturan kişilerin otomobilde yolculuk ediyormuş hissi uyandırmaktadır. Pazarlama sektöründe boy gösteren bireyler meslekleri gereği sürekli uzun yolda araç kullanmak durumundalar. Bu yüzden kaba bir tabir ile 'kontak kapatmadan' yollarına devam ederek her gün aktif olarak araç kullandıklarından dolayı Ford Tourneo Courier araçlar yoğun olarak tercih edilir.

indir (1).jpg

Ford Tourneo Courier Yakıt Tüketimi

Dizel motora sahip ticari yapıdaki van türü Courier aracı şehir dışı adı verilen uzun yollarda yakıt tüketimi günümüz şartlarına göre kıyaslandığı zaman çok az yakıt tüketmektedir. Şehir içi araç trafiği, yol durumu, trafik ışık lambaları, dur kalk gibi araç istikametine engel olan durumlardan dolayı yakıt tüketimi 6.5 - 7 litreyi bulabilmektedir. Bu tüketim aynı şekilde 300 km lik uzun mesafeye döndüğü zaman 100 km de yakıt tüketimi 5 - 5.2 litreye kadar gerileme sağlamaktadır. Bu da aracın tamamen uzun yol aracı olduğunun kanıtıdır. Kayseri - Adana otoyolu arasında 320 kilometrelik mesafede 2018 model aracımı denediğimde aracı stop ettirdiğimde yol bilgisayarındaki yakıt tüketim miktarı 5.2 litre olarak ölçülmüştü. Günümüz şartları göz önüne alındığında aslında gayet iyi seviyede olduğu anlamını çıkarabilirsiniz. Yakıt tüketimi verileri kişisel olarak ölçüldüğü dipnotunu eklemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü dikkat edilmesi gereken diğer bir husus araç sürücüsü ile yakıt tüketimi doğru orantılıdır. Aracı süren kişinin sürüş taktiği aracın yakacağı yakıtı arttırıp / azaltmaktadır. Usta bir sürücü vites yükseltirken ve düşürürken hangi devir saati aralığında vites değiştireceğini bilmeli, aracını yol durumuna göre dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.

indir.jpg

1.5 Tdci Titanium Plus Euro 6 Motor - 6 İleri Vites

Bir ay kadar önce devir alarak tanıştığım 2018 model dizel Courier aracımda çevre dostu Euro 6 motor olduğunu öğrendim. Yeni sistem motor yapısına sahip olup tamamen çevre dostu olmasının yanı sıra 6 ileri vites şanzumana sahiptir. Bir önceki serilerde üretilen 5 ileri vitesli araçlar, son vitese geldiğinde devir saatinin yükselmesinden sonra motorunun orta segment olmasına rağmen aracın vites atmasını istediği hissediyordum. Yeni sistem, yeni kasa tasarımıyla son derece günümüz teknoloji çağına uygun şekilde araç üretimi yaptıklarının kanaatine varmış bulunmaktayım. Van kategorisinin Ford markalı Courier aracı ülkemiz sınırları içerisinde alım ve satımı en hızlı olan araç cinsidir. Hemen her kesimin rahatlıkla satın alıp kullanabileceği özelliklerde bir araçtır.

images (2).jpg

Ford Courier Titanium Plus Yeni Kasa Tipi

Eski tip modellerden en belirgin farkı ön panjur alanının nikelaj kromla kaplı vaziyette fabrika çıkışlı olmasıdır. Ön tampona bağlı olan sis farları kare biçiminde olması, döneceğiniz yöne doğru sis farının otomatik olarak sistemsel biçimde yanması yeni bir farkındalık katmıştır. Double ekran adı verdiğimiz dokunmatik büyük ekran teyp video oynatıcısı araç orta göğüs bölümüne monte edilerek tuş fazlalığından arındırılmıştır. Tamamen dokunmatik yapıya sahip olan player oynatıcı CarPlay, Bluetooth gibi birçok özellikleri de beraberinde getirmektedir. Bunun en büyük amacı araç kullanan sürücünün dikkatini yola vermesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre trafik kazasına karışan kişilerin en büyük hatalarından birincisi dikkat dağınıklığı iken diğer bir etkenin telefon ile çok fazla uğraşarak dikkat dağıtmasıdır. Bu sayede yolculuk esnasında kullandığınız akıllı telefon cihazını araç içerisine entegre ederek bütün kullanımı direksiyon panelinde yer alan kullanım alanlarından rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vites kutusunun sağ tarafına yerleştirilmiş olan USB / Flash bellek yuvası akıllı cihazları sarj etme imkanı sağlamaktadır. Flash disklere yükleyeceğiniz müzik, video, amisyonları araç mutimedia oynatıcısından görüntüleyebilmektesiniz.

images (1).jpg

Ford Tourneo Courier Titanium Plus Özellikleri

* Ayarlayabilir hız sabitleyici
* TPMS kontrol sistemi
* Lastik Basıncı takip etme sistemi
* Start / Stop Otomatik
* Dijital Klima
* Bağımsız koltuk ısıtma
* Arka cam ısıtma rezidansı
* Far sensörü
* Yağmur Sensörü
* Siyahlaştırılmış orjinal arka camlar
* İmmobilizier
* Uzaktan kontrol kumanda sistemi
* Merkezi Kilit
* Bluetooth - Radyo - USB
* Isofix
* Sürücü ve ön yolcu hava yastağı
* Direksiyondan kontrol sistemi
* Alçaltılıp yükseltilebilen ayarlanabilir direksiyon mekanizması
* Geri park sensörü
* Isıtmalı ve elektrikli yan dikiz aynaları
* Karartmalı iç dikiz aynası
* Otomatik yanabilen ön far lambaları

Ford-Tourneo-Courier-625x280.jpg

2018 Model Ford Courier Titanium Plus Fiyat Aralığı

Yeni kasa şeklinde ifade ettiğimiz altı ileri vitesli, euro 6 motora sahip 2018 model Ford Courier full donanım özelliklerine sahip Titanium Plus paketli araçların fiyat aralıkları kilometre ve kullanım durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Değişen parçası bulunmayıp, boya ve hasar kaydı olmayan araçlar 85000 TL 'den başlayarak 110000 TL ye kadar ikinci el pazarında alıcı bulmaktadır. Net olarak fiyat aralığı belirtmek doğru bir karar olmayacaktır. Aracın kullanım durumu, bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı, boya ve hasar durumu, değişen parçası, servis bakımlı olup olmadığı, aracın garantisinin olup olmadığı, muayene tarihi gibi durumlar araç fiyat aralığı belirlerken önemli rol oynamaktadır. Ticari olarak geçen kamyonet tipi araçlar her sene muayene şartı aranırken, otomobil ruhsatlı araçlar 2 senede bir muayene edilmelidir. Araç almak isteyip kararsız kalan kişilere tavsiye edebileceğim fiyat / performans aracı olan Fors Courier Titanium Plus modelini test ederek incelemeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum. Yaşadığımız ülkenin içerisinde en çok satışı yapılan araç türü olmasından dolayı alırken ve satarken çok az zarar edeceğiniz ticari araç türüdür. Geniş aileye sahip olan bireylerin vazgeçemeyeceği araç türü Ford Courier ' dir.

images.jpg
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst