Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Adet Öncesi Sendromu ve Psikolojik Etkileri

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Adet Öncesi Sendromu ve Psikolojik Etkileri
Adet Öncesi Sendromu ya da tıptaki adıyla Pre- Menstrüel Sendrom, kısaca PMS olarak bilinir. Neredeyse her kadının sık ya da seyrek olmak üzere deneyimlediği bir durumdur. Bu sendrom, adetin başlama tarihinden yaklaşık on gün evvel ilk belirtilerini gösterir ve adetin ilk gününe bir kaç gün kala sona erer. Yaklaşık bir hafta süren bu dönem, tecrübe eden kadınlar için gerçekten zor ve başa çıkılması güç bir zaman dilimidir. Hem fiziksel hem de psikolojik bir çok dalgalanma yaşanması Pre- Menstrüel Sendrom dönemindeki kadınların bazen odalarından çıkmamalarına kadar bile varan sonuçlar doğurur.
Adet öncesi sendromun en yaygın belirtileri ruhsal değişimlerdir. Belirli bir neden olmaksızın kedini gergin hissetme ve öfkeli davranışlar gösterme gibi durumlar yaşanabilir. Durduk yerde ağlama krizleri de görülebilir. Bazen ağlanmasa bile her an ağlamak üzereymiş gibi hissedilebilir. En sık görülen durum, yorgunluk hissi ve sürekli çökkün ruh hali içerisinde olmaktır. Elbette bu gibi psikolojik haller hele ki süresinin oldukça uzun, sıklığının da ayda bir gibi fazla yüksek bir oran olduğu düşünülürse günlük hayatı çok olumsuz etkilemektedir. Bir kadının bu dönemde yalnızca fiziksel belirtileri varsa, örneğin kramplar ve ağrılar oluyorsa, buna PMS tanısı konulmaz. Muhakkak psikolojik belirtilerin de görülmesi gerekmektedir.
Adet öncesi sendromun neden yaşandığı ile ilgili hala net bir bilgi bulunmuyor. Bazı mineral eksikliklerinin ve yanlış beslenmenin bu sendromun şiddeti ve sıklığını artırdığı biliniyor. Bu minerallerin başında çinko geliyor. Türkiye'de çinko eksikliği pek görülmese de yurt dışında sık karşılaşılan bir durum. Adet döngüsünün düzeninde temel rol oynayan hormonlardan biri olan Prostaglandin maddesinin vücutta dengesiz salınımının da PMS'e yol açtığı düşünülüyor.
Uzmanlar Pre- Menstrüel Sendrom dönemini, özellikle psikolojik olarak daha rahat geçirmek için bu dönemde ve bu dönemi yaklaştığı tarihlerde alkol, tuz ve kafein tüketiminin azaltılmasını öneriyor. Stres kaynaklarından da uzak durulması tavsiye ediliyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst