Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Aile Sağlığı Merkezleri

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlık Bakanlığının öngördüğü kriterlere uygun olarak bir ya da bir kaç aile hekiminin bir araya gelmesi ile açılır. Her aile hekimi sözleşme imzaladığı bir yardımcı sağlık personeli ile Aile Sağlığı Merkezlerinde belli bir nüfus oranına hizmet vermektedir. 2010 yılı Kasım ayından itibaren aile hekimliği uygulamasına geçilmesinden itibaren sağlık ocakları, şimdiki aile Sağlığı Merkezlerine dönüştürülmüştür.
Aile Sağlığı Merkezleri, her ilçede il tarafından belirlenmiş Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı olarak hizmet vermektedir. İstanbul’da 39 ilçede 39 adet Toplum Sağlığı Merkezi ve bu toplum sağlığı merkezlerine bağlı 182 adet aile sağlığı merkezi mevcut ve çalışan 3650’den fazla aile hekimi ve 3000’den fazla aile sağlığı elemanı bulunmaktadır.
Aile Sağlığı Merkezlerinde, kan verme, tansiyon ölçme, kanser tarama testleri, aşı, kolesterol ölçümü gibi bir sürü işlemi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, bulunduğunuz yerdeki aile sağlığı merkezine başvurarak hasta kaydınızın yapılması için gerekli formları doldurmak. Bu sayede size tanımlanmış bir aile hekimi tarafınıza bildirilecek ve daha sonraki işlemlerinizde aynı aile hekimine muayene olabileceksiniz. Eğer bulunduğunuz yerden taşınır iseniz, mutlaka aile hekimliği kaydınızı almayı unutmayınız.
Aynı zamanda Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran gebelerde GEBLİZ sistemi ile takipleri yapılmaktadır. Hamilelik süresi boyunca, bağlı olunan aile hekimi ve yardımcı sağlık personeli kendisini sorgular ve herhangi bir olumsuzluğun olup, olmadığını sorgular. Gerekli gördüğü durumlarda gebeleri ziyarete gider.
Bunun dışında aile hekimlerinin nüfusuna kayıtlı olan ve bakıma muhtaç hastalarında evde bakım hizmetlerini yerine getirirler. Aile Sağlığı Merkezleri’nde görev yapan aile hekimleri kendi nüfusunda bulunan ve riskli hastalık taşıyan durumları da bir üst kurumu olan toplum sağlığı merkezlerine iletirler.
Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışan aile hekimleri belli dönemlerde yapılan yerleştirme kurası ile buralarda çalışırlar. Aile sağlığı elemanları ise, Aile Sağlığı Merkezleri’nde göreve başlayan aile hekimleri ile beraber çalışmaya karar vermeleri üzerine il valiliğinin onayı ile çalışmaya ba
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst