Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Akıllı Telefonlar Uyuşturucuyla Aynı Oranda Beyne Zarar Veriyor

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Teknolojinin bize hem en büyük nimeti hem de en büyük zararı olan akıllı telefonlarla alakalı beyne verdiği zarar olarak araştırma yapıldı. Kabul edelim ki doğru kullanımla gerek kendinizi geliştirme gerek iş kolaylaştırma olarak vazgeçilmezimiz olan akıllı telefonlar yanlış kullanımda ise tamamen bir felaket haline eliyor. Özellikle şu an okula başlamayan çocukların bile elinde telefon görüyoruz.

Araştırmalara göre akıllı telefon bağımlılığı bir uyuşturucu niteliği taşımakta. Uyuşturucu bağımlıların beyninde oluşan değişimlerin aynı sıra akıllı telefon bağımlıları için de geçerli olmakta. Bilimdeki adı nomofobi olarak bu rahatsızlık yani telefonsuz kalma korkusu internet kullanımına bağlı olarak gerçekleşmekte. Bu olayı daha da bilime dökmek için araştırmacılar 48 kişi üzerinden testler yaptı. Bu kişilerin 22’sinde nomofobi bulunmaktaydı. Test sonuçları telefon bağımlılığı olan ve olmayanlar olarak ayrılıp karşılaştırma gerçekleştirildi.

Almanya tarafından yapılan bu araştırma sonucu bağımlıların yetenek kaybı yaşamasına neden olan beyindeki gri yani insula maddesinin azaldığını saptadı. Bu ve bunun gibi daha birçok unsurun yer aldığı rahatsızlıklara karşı kendiniz ve çocuklarınız için önlem almanız gerekli. Aslında bana göre asıl bağımlılık sebebi uygulamalar olmakta. Bu yüzden telefon kullanımını direkt engellemek yerine kullandığı uygulamaları sınırlandırmanız gerekli. VE sizin onay verdiğiniz uygulamaları da sadece sizin kontrolünüz dahilinde kullanmalı.

Mesela henüz okula gitmeyen bir çocuğunuz varsa onu sosyal medya ile tanıştırmayın. Sosyal medyadan uzak bir hayat geçirmesi emin olun ona daha kaliteli bir yaşam sunacaktır. Veya ilerleyen süreçte kendi mantığıyla sizin verdiğiniz eğitim sayesinde bilinçli kullanacaktır. Küçük yaştaki çocuğunuzun eğitimi için uygulamalar edinip bunun kullanımlarını mutlaka beraber gerçekleştirin. Sizin telefonunuzu kullanmasına kesinlikle yasak getirerek ona ayrı bir tablet almanız daha yararlı olacaktır. Ama bu demek değil ki istediği zaman kullanabilir. Gene size ait olduğunu hissettirip kullanacağı zaman da sanki birlikte aktivite yapıyor gibi bu süreci işlemeniz lazım.

Bunlar benim tamamen şahsi fikrim. Sizlerde kendi deneyimlerinizi paylaşabilir ya da uzmanlar tarafından tavsiyeleri inceleyebilirsiniz. Ama bana göre tamamen yasaklamak çözüm değildir. Ya da sert dille engelleme çözüm değildir. Aksine doğru ve bilinçli bir şekilde sizin kontrolünüzde kullandırmak gelişimine dahi yardımcı olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst