Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Akne Tedavisi

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Bilinenin aksine akne her zaman cildin kirli olmasından kaynaklanmaz. Aknenin sebebi ciltteki aşırı aktif yağ bezeleridir. Ayrıca yağ, ölü deri hücreleri ve bakterilerin birikmesi de akneye yol açar.

Aknelerin en çok ergenlik döneminde görülmesinin nedeni, ergenlikte hormonların aktif olması nedeniyle yağ bezelerinin aşırı uyarılmasıdır.

Ancak akne eğilimi kısmen genetiktir. Ailesinde akne görülen bir kişide de akne görülme olasılığı yüksektir.

Akne tedavisi ve sivileceleri önlemek için belirli bir yöntem olmasa da aşağıdaki yöntemler aknelerin sayısını ve şiddetini azaltabilir:

  • Cildinizi yıkamanız çok önemlidir. Yıkamak yüzey yağlarını ve ölü deri hücrelerini temizler. Ancak yüzünüzü çok fazla yıkamak cildinizin kurumasına neden olabilir.
  • Ter gözenekleri tıkayarak akneleri arttırabilir. Bu nedenle terledikten sonra mutlaka duş alınmalıdır. Ayrıca sıcak aylarda teri önlemek için gün içerisinde yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
  • Losyon veya fondöten gibi cilt ürünleri kullanıyorsanız üzerinde nonkomodojenik veya nonaknejenik (akneye sebep olmayan) uyarısı bulunduğuna dikkat ediniz.
  • Saç spreyi veya jölesi kullanıyorsanız saçınızı mümkün olduğunca cildinize değdirmeyiniz. Çoğu saç ürününde yağ bulunur. Su bazlı ürünler kullanmaya çalışın.
  • Göğüs veya sırt bölgesinde görülen akneler için dar giyecekler giymemeye çalışınız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst