Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Akne Türleri Nelerdir

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Farklı Akne Türleri Nelerdir?

Farklı akne türlerini bilmek aknelerle ilgili farklı izlerle ilgili ne yapabileceğinizi anlamanızı sağlar. Akne lezyonları veya sivilceler ciltteki gözeneklerin yağ ve ölü deri hücreleriyle dolarak tıkanması sonucu oluşur. Tıkanan bir gözenek bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortam sağlar ve böylece iltihap dolu sivilceler ortaya çıkar.

Akne farklı biçimlerde ortaya çıkabilir:

  • Hafif akne, çok yaygın olarak görülen beyaz veya siyah görünümlü gözeneklerdir.
  • Orta akne, papül adı verilen kırmızı bir başı ve püstül adı verilen beyaz bir ortası bulunan aknelerdir
  • Şiddetli akne şişliğe neden olur, ağrılı ve iltihaplıdır.
Aknelerden sonra görülen en ciddi izler şiddetli akne türü sonrasında oluşur ve bu izler daha kalıcı olma eğilimindedir. Bu nedenle akne hafif bir şekilde ortaya çıktığında derhal ilerlemesini durduracak önlemler alınmalıdır.

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Çoğunlukla kırmızı veya kahverengi görünümlü akne izleri zaman içerisinde kendiliğinden yok olur. Ancak aknenin sıkılması ve boşaltılmaya çalışılması izin kalıcı olma riskini arttıracaktır.

Akne izleri iki türlüdür:

  1. Alçak görünümlü akne izleri. Çukurlu görünür ancak çukurlar tek noktalar halinde değildir ve büyüktür.
  2. Derin ve dar akne izleri. Tek tek derin çukurlar olarak görünür.
Aknenin izinin kalmaması için mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Tedavi yöntemi akne izinin türüne bağlıdır. Bazı durumlarda doktorlar izi yok etmek için kimyasal peeling veya microdermabrasion yöntemi önerebilirler. Hafif izlerin tedavisi ise çeşitli medikal ürünlerle yapılabilmektedir.

Cildinizde geçmişten kalan ve geçmeyen derin akne izleri varsa şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

  • Lazer uygulaması: Bu prosedür yalnızca doktor ve dermatologlar eşliğinde yapılabilir. Lazer yönteminde cildin hasarlı üst yüzeyi alınarak orta tabaka sıkılaştırılır. Bu işlem yaklaşık 1 saat sürmektedir. Lokal anestezi uygulanarak ağrı ve acı azaltılabilir. Cildin tamamen iyileşmesi 3-10 gün sürmektedir.
  • Dermabrasion: Bu yöntemde dönen bir fırça veya benzer bir araç ile cildin üst derisi soyulur. Cilt iyileştikçe yeni ve daha yumuşak bir tabaka ortaya çıkar. Dermabrasion yönteminde iyileşme 10 gün ila 3 hafta arası sürer.
  • Fraksiyonel Lazer Terapisi: Bu tedavi lazer ve dermabrasion yöntemine göre daha derinde yürütülen bir işlemdir. Fraksiyonel lazer terapisi cildin üst derisi üzerinde bir işlem yapmadığından daha çabuk iyileşme görülür.
Çok fazla akne lekesi bulunan kişiler bu boşlukları maskeler veya losyonlarla doldurmaya çalışmamalıdır. Bu ürünler hassas ciltleri rahatsız ederek izlerin daha belirginleşmesine yol açabilir.

Cildinizde çukurlaşmalar görülmüyorsa, ancak yalnızca kırmızı-kahverengi görünümde izler varsa bunlar zaman içerisinde kendiliğinden geçecektir. Ancak bu 1 yıla kadar uzayabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst