Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Akvaryum Ekipmanları Arasında Bir Numara: Hava Motoru

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Eğer bir akvaryum yapmayı düşünüyorsanız alacağınız mutlak ekipman arasında hava motoru yer almakta. Hava motoru küçük veya büyük tüm akvaryumlarda olması gereken bir gereçtir. Sadece büyüklüğe göre farklı motorlar tercih edebilirsiniz.

Hava motorunun görevi su içerisinde oksijenin yatay ile dikey olarak akvaryum içerisinde dağılarak oksijen oranını dengede tutmak olmakta. Balıklar bu sayede ihtiyaçları olan havayı ve aynı zamanda temizliği bu motorlar sayesinde sağlayacaktır. Eğer ki küçük bir akvaryumunuz varsa bile gene de hava motoru kullanmanız gerekli. Balık da olsa canlıların temiz oksijen alması en doğal hakkıdır. Bunu su değiştirmeyle sağlamanız mümkün değil. En ucuzlarından bir tane motor alarak dahi uygun ortamı sağlayabilirsiniz. Ayrıca hava motoru sayesinde suyun kirlenme oranı düşecektir ve balığının yaşam kalitesi artarak ölüm riskini azaltacaktır.

Akvaryum motoru seçerken litre hesapları yapmanız gerek. Eğer 30 litre kapasiteli bir akvaryuma sahipseniz ona göre 30 litreye yetecek büyüklükte bir motor almalısınız. 10 litrelik akvaryumlar için üretilen bir motor kullanmanız istediğiniz verimi alma konusunda size sorun yaratacaktır ve suyun içerisinde dengeyi sağlayamayarak kötü sonuçlar almanıza neden olabilir.

Akvaryum merakınız varsa her şeyden önce ekipman konusunu sıfırdan en iyi şekilde hazırlamanız gerekli. Sadece hava motoru değil daha ısıtıcı gibi mutlaka olması gereken birçok ekipman bulunmakta.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst