Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Alışveriş Olmasaydı İhtiyaçlarımızı Nasıl Karşılardık?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Alışveriş, bir mal ya da hizmeti para karşılığında satın almaktır. Kendi ihtiyaçlarımızı gidermek için gerçekleştirdiğimiz bu eylem için para ve zamandan harcarız. Eskiden bakkallardan ve esnaflardan ihtiyaçlarımızı karşılardık. Günümüzde alışveriş merkezlerinin popülerleşmesi ve her yerde olması bakkallar ve esnaflara olan ihtiyacı azaltmıştır. Kendi üretemediğimiz bir malı veya kendimize veremediğimiz bir hizmeti satın almak için alışverişe ihtiyaç duyarız.


İlk Alışveriş


Takas yöntemi ilk olarak milattan önce 9000 yıllarında Mısır'da gerçekleştiği bilinmektedir. İnsanlar ellerindeki malzemeleri başka birisine vererek kendilerinde olmayan malzemeleri alarak gerçekleşmiştir. Bu ilk alışverişin gerçekleşmediğini düşünecek olursak günümüz yaşantısına daha geç ulaşırdık. Tarihimizdeki önemli olaylar daha geç gerçekleşirdi ve bugün tahmin edilemezdi.


Alışveriş Tarihçesi


İlk adına takas diyebileceğimiz etkinlik sayesinde insanlar zamandan tasarruf etmişlerdir. Milattan önce 6000 yıllarında ilk paranın basımıyla yavaş yavaş ve tarihsel bir kurgu içinde takas ismi yerine alışveriş ismi kullanılmaya başlamış ve para değer aracı olarak kullanılmıştır. Paranın tarihsel süre içerisinde günümüzdeki şekline uğrayana ve banknot haline gelene kadar birçok para türevi çıkmıştır. 1871 yılında elektronik para kullanımı, 1950 yıllarında kredi kartları, 1983 yılında telefon bankacılığı ve 2000 yılından sonraki süre içerisinde paranın geçirdiği evrimler sayesinde alışveriş kültürü sağlamlaşmıştır. Para, alışveriş ve takas birbirleriyle iç içe ve bağlantılı şekilde tarih serüveninde yerlerini almışlardır.


Alışveriş Olmasaydı Nasıl Olurdu?


Öncelikle alışverişin olmaması demek takasın olmaması demektir. Takasın olmaması demek paranın belki de hiçbir zaman bulunamayacağı ve günümüz şartlarının ve hayatımızın tamamen değişik olacağı demektir. İlk bakışta alışveriş sadece kıyafet alışverişi anlamına gelse de takasın evrilmesinde ve paranın bulunmasında anahtar ve etkin roldür. Alışveriş olmasaydı şu an bu makaleyi okumuyor olabilirdiniz, günümüz devletleri çok farklı şekillerde olabilirdi veya teknolojik bir gelişme bile yaşanmayabilirdi. Çünkü hepsi birbiri içine geçmiş kavramlardan olan para ve alışveriş bugünü şekillendirmiş ve şekillendirmeye devam ediyor. İhtiyaçlarımızı elimizde olanlarla karşılayabilirdik ve lüks içinde yaşamamız ya da normal hayat standartlarımız çok düşük olurdu. Bir avuç pirinç verip bir ev alamazdık veya pamuk ya da yağ toplayıp bunları satamayıp en eski şekilde takas etmeye çalışırdık ve bunlarla yün ya da domates alabilirdik. Verilen örnekler alışverişin tarihin ilerlemesindeki önemini aktarmak içindir.


Benim fikrime göre alışveriş, tarihteki en önemli kavramlar arasına girmelidir. Teknolojinin gelişmesi, sanayilerin kurulması, Sanayi Devrimi ve insan yaşantısı ne kadar bağlantısız gözükse bile alışverişin bir payı vardır. Alışveriş olmasaydı Sanayi Devrimi gibi dünyanın düzenini kökünden değiştirecek bir devrim asla yaşanamazdı. Bu devrimin yaşanmaması buhar gücünden eksik kalmamıza ve ardı sıra gelen teknolojilerden de mahrum kalmamıza sebep olurdu. Kısacası günümüzü şekillendiren alışveriş dünya için her zaman önemli olmuş ve önemini bugün dahi korumuştur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst