Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Alkolü Bırakmanın Yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Alkolü Bırakmanın Yolları
Alkol bağımlılığı tedavisi, bir diğer ifadeyle alkolü bırakmak oldukça zor bir süreçtir Bu süreçte ilk ve en önemli şey alkol kullanan kişinin bağımlılığını bırakmayı gerçekten istemesidir. Ardından, kesinlikle bir uzman kliniğe ya da bir doktora yardım için başvurmak gerekir. Buradan sonraki süreç hem terapiler hem de ilaçlarla birlikte sürdürülür. Terapi seanslarında, kişiyi alkol kullanımına bağımlı hale getiren nedenler aranır ve çözülmeye çalışılır. Ancak terapiler olumlu sonuç verse bile alkole karşı direnci canlı tutma süreci, hayat boyu sürdürülmesi gereken bir uğraştır. Bu amaçla özellikle yurt dışında bir çok dayanışma grubu bulunur, bunlardan en ünlüleri Adsız Alkoliklerdir. Doktorunuz sizi bu tarz bir gruba yönlendirebilir. Bu dayanışma gruplarında alkolü bırakmış ya da bırakmaya çabalayan insanlar bir araya gelerek birbirlerine destek olurlar.
Alkolü bırakmaya karar verdiğinizde, ilk önce alkol almanın size olumlu ve olumsuz getirileri ile ilgili bir liste hazırlayın. Bu listede elbette olumsuz kısmın ağır bastığı görülecektir. Bu listeyi ya hep yanınızda taşıyın ya da sık sık görebileceğiniz bir yere asın. Böylece sık sık neden bırakmak istediğinizi hatırlayın.
Alkol almadığınız ilk günlerde bedeniniz çok yoğun bir yoksunluk sendromu durumuna girer ve bir çok "withdrawal" yani alkolün vücutta çekilişinin belirtileri ortaya çıkar. Titreme nöbetleri, öfkeli haller, çökkün durumlar birbirini izleyebilir. Bu krizlerin süresi kişide kişiye değişir. Daha sonra bu krizlerin tetiklediği "craving" yani alkole karşı dayanılamayacak bir istek dönemi başlar. Genellikle bu dönemde kişinin bırakma iradesi kırılır.
Tüm bu zamanlarda yanınızda birinin bulunması çok iyi olacaktır. Geri çekilme semptomları bilinç kaybı gibi uç noktalara ulaşırsa sizi hemen bir acil servise götürmelidir. Öte yandan şiddetli alkol isteğinizi bastırmak için doktorunuz çeşitli ilaçlar verecektir ancak hiç bir şey yüzde yüz yardımcı olmayacaktır. Bu haller için de yanınızda sevip güvendiğiniz birinin bulunması ve sizi frenlemesi iyi olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst