Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Amasya Gezilecek Görülecek Yerler

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Amasya Gezilecek Görülecek Yerler
Amasya, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nden bulunan bir şehrimizdir. Eski yerleşim alanlarından biridir. Hititler de dahil olmak üzere bir çok uygarlığın merkezi olmuştur. Şehrin adı değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Eski dönem kaynaklarda Amesseia- Amacia- Amaccia gibi yazımları görülmektedir. Pers, Pontus ve Roma İmparatorluğu zamanlarında kullanılan paralarda Amasya ismi belirgin şekilde görülmektedir.
Osmanlı dönemi için de Amasya'nın önemli bir yeri vardır. Bir çok padişah burada dünyaya gelmiş ve burada şehzadelik yapmıştır. I. Mehmet, II.Murat, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim burada şehzadelik yapmışlardır.

İKLİM

Amasya'da Karadeniz ve Kara iklimi birlikte seyreder. Bu iki iklim tipinin özelliklerinin yumuşamış şeklini burada görmek mümkündür.

GEZİLECEK YERLER
Amasya'nın Tarihi Yapıları

Amasya'da görülüp gezilecek yerler oldukça fazladır. Çok bilinmeyen bu saklı güzellikteki şehirde yapılacak çok şey bulacaksınız. Doğa güzellikleriyle ön plana çıkan şehir de kaplıcalar ve mesire yerleri görülmesi gereken mekanlardır. İlk olarak Amasya müzelerinden başlayabilirsiniz gezmeye. Bu esnada Amasya'nın tarihine de tanıklık etmiş olacaksınız. Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev, Minyatür Amasya Müzesi görebileceğiniz yerlerdir. Hazeranlar Konağı 19. yüzyıl yapılarındandır. İnce ve naif bir mimari yapıya sahiptir. Bu konak defterdar Hasan Talat Efendi tarafından kız kardeşi Hazeran Hanım için 1872 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı dönemi eserlerinden olan bu yapı 1984 yılında ziyarete açılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeridir.
Camiler de görmeden geçmemeniz gereken yapılardandır. Yörgüç Paşa Camii, Bayezid Paşa Camii, Gümüşlü Camii, Gökmedrese Camii, Amasya Fethiye Camii, Saraçhane Camii görebileceğiniz camilerdir. Gökmedrese Camii oldukça önemli bir yapıdır. 1200'lü yıllardan günümüze kadar gelmiş olan Gökmedrese Camii bir Selçuklu dönemi mimarisidir. Selçuklu valilerinden Torumtay tarafından yapıldığı kabul edilmektedir. Hala aktif olan bu cami bir dönem külliye görevi de görmüştür. Ağaç oymacılığının en güzel işlendiği yapılardan biri olması dolayısıyla da önemlidir.

Medreseler de Amasya'ya gelmişken görmeden gitmemeniz gereken mekanlardandır. Osmanlı'nın önemli şehirlerinden olması sebebiyle de çokça medrese bulunmaktadır. Bunlar içinde Çelebi Mehmet Medresesi ve Haliliye Medresesi en çok ziyaretçi alan medreselerdir.
Yeşilırmak kıyısında Harşena Dağı üzerinde bulunan Amasya Kalesi'ni de mutlaka görmelisiniz. Oldukça stratejik bir konumda yer alan kale, Helenistik Dönem'nden Osmanlı Dönemi'ne kadar kullanılmıştır. Yapının Hititler döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Konumu itibariyle de Amasya'nın en güzel manzaralı yerlerindendir. Harşena Dağı'nda bulunan bir diğer önemli yer ise Kral Kaya Mezarları'dır. Günümüze bir kaçı kalmış olsa da görmeden geçmemeniz gereken mekanlardandır. Oldukça büyük ve kayalara oyulmuş bu yapılar ilgi çekicidir.

Görülmesi gereken diğer yapılar ise, han, hamam ve çarşılarıdır. Ezine Han, Amasya- Tokat karayolunun 35. km.sinde Ezinepınar beldesi içinde bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad'ın eşi Mahperi Hatun tarafından yaptırılmıştır. Bedesten, Merzifon ilçesinde bulunan yapı, dikdörtgen planlıdır ve etrafında dükkanlar bulunmaktadır. 1678 yılında yaptırılan Eski Hamam da görülmesi gereken yerlerdendir. Amasya'da bulunan bazı diğer hamamlar ise; Karasavul Hamamı ( Roma), Yıldız Hamamı (13.yy.), Arkut Bey Hamamı (13.yy.), Hızırpaşa Hamamı (15.yy.), Çukur Hamamı (15.yy), Maarif Hamamı- Merzifon (16.yy)

Amasya'nın Doğal Güzellikleri

Amasya, tarihi yapılarıyla olduğu kadar doğal güzellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara ve Terziköy Kaplıcası gezebileceğiniz doğal güzelliklerdir. Özellikle Yedi Kuğular Kuş Cenneti huzur bulacağınız bir mekandır. Özellikle kuşların göç dönemine denk gelirseniz bir görsel şölene şahitlik etmiş olursunuz. Amasya- Suluova karayoluna 7 km. uzaklıkta bulunan mekan baraj gölü çevresinde yer almaktadır. 34'den fazla kuş çeşidinin bulunduğu bu doğal güzellik bir kuş cenneti haline gelmiştir.
Terziköy Kaplıcası ise şehirn en önemli kaplıcalarındandır. Amasya şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Kaplıca da 90 yataklı bir tesis de mevcuttur. Romatizma, mide, bağırsak gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir etkisi olmaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst