Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Anadolu Lisesi Mi Yoksa Meslek Lisesi Mi?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Anadolu liselerin eskiden değeri çok fazlaydı. Öyle ki bazı şehirlerde toplam sayı 10’u geçmiyordu. Hal böyle olunca o dönem Anadolu Lisesi’ne girmek oldukça önemli giremeyenler normal lise ya da meslek lisesi arasında seçim yapıyordu.

Şimdilerde ise artık herkes Anadolu Lisesine gidebiliyor. Eğitim sistemi o kadar değişti ve düzensiz oldu ki sadece bununla alakalı çok uzun konuşabiliriz. 4+4+4 dü sınavdı derken artık takip etmek oldukça zor oldu. Ancak kendi çocuğunuz varsa bu eğitim sistemini takip edebilirsiniz. Yoksa pek mümkün görünmüyor.

Bu durumda sizin kendinize bazı sorular sorarak vermeniz gereken sorular var. Meslek konusunda kararınızı net bir şekilde verdiyseniz ve üniversite olarak eğitimi de aynı şekilde devam ettirmek istiyorsanız meslek lisesini seçebilirsiniz. Bu sizin o alanda daha profesyonel olmanıza yardımcı olacaktır. Ancak meslek konusunda kararsınız ve kendinizi meslek lisesi bölümlerinden farklı bir alanda düşünüyorsanız Anadolu Lisesi tercih ederken üniversite sınavı odaklı çalışmanız gerek.

Meslek lisesine giden kişi hem sınava çalışmalı hem de seçtiği mesleğiyle alakalı kendini geliştirerek en iyisi olmalı. Öyle ki bu şekilde kendine düzen kuran kişiler daha liseyi bitirmeden kendilerine bir gelir kaynağı sağlayabiliyor. Lise sonrasında da üniversite eğitimiyle alanında profesyonel hale gelebiliyor.

Ben Anadolu lise mezunuyum ve ön lisans bitirerek lisans devam ediyorum. Şu an ki düşünce yapım eğer lise zamanlarımda olsaydı kendimi yazılım üzerine lise 1 zamanından yetiştirmeye başlayarak bunu da eğitimlerle harman yapıp en profesyoneli olmayı isterdim.

Sizde bu konuda pişman olmamak adına şimdiden kararınızı net şekilde vermeniz gerekli. Bu sizin daha sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır. Seçtiğiniz tercihe de sıkı bir şekilde bağlanmanız lazım.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst