Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Anemiye iyi gelen yiyecekler

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Anemiye iyi gelen yiyecekler


Anemi yada daha yakından tanıdığınız kansızlık temel olarak kandaki kırmızı kan hücrelerine yeteri kara oksijen taşımaması sebebiyle oluşan demir eksiklinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden önce doktorunuza başvurarak daha sonra küçük müdahaleler aracılığıyla anemi hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Beslenmemize yüksek demir içeren gıdalara yer vererek anemi belirtilerinin şiddetiniz azaltabilmeniz mümkün olacaktır.

PANCAR KÖKÜ ve ELMA SUYU: Elma diğer meyvelere göre daha fazla demir içerdiğinden dolayı pancar ise; folit asit bakımdan zengin olduğundan ikisinin karışımı ile potasyum maddesini içermesiyle anemiye neden olan nedenleri azaltabilirsiniz.

SUSAM: Susam anemi tedavisinde en önemli silahtır. Özellikle siyah susamlar tam da demir deposudur.

ŞEKER KAMIŞ ŞURUBU: Fazla demir içermezken folik asidin kaynağı olan folat miktarı açısından oldukça önemli bir yere sahip.

ISPANAK: Günde yarım bardak ıspanak tüketmen yeterli olacaktır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler oldukça A, E ve C vitamini B6, demir, kalsiyum, fiber ve beta karoten içermektedir. Koyu yeşil sebzeler; roka, karalahana, kıvırcık lahana, marul, şalgam filizi, pazı, pancarın yeşil yapraklarını bolca tüketebilirsiniz.

DOMATES: Sadece vücuda taşınan demir eksikliği tek başına yetmediğinden dolayı vücuda alınan demir ihtiyacının vücut tarafından emilmesine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu en iyisini sağlayan besinlerin başında domates gelmektedir. Domates C vitamin ve likopen tarafından oldukça zengin olduğundan dolayı domates tüketimine de önem verebilirsiniz.

NAR: Nar diğer meyveler arasında süper adıyla anılmaktadır. Çünkü içerisinde bulundurduğu çok sayıda vücuda yararlı maddeler barındırmaktadır. Protein, karbonhidrat, fiber, ve şeker içermektedir. Bunların arasında en önemlileri ile demir ve kalsiyumdur. Potasyum ve bakır mineralleri açısından da zengin bir meyvemizdir.

MAYDANOZ: İçerisinde bulundurduğu demir ve folik asit bulunduğundan dolayı her gün az miktarda olsa tüketmeye özen gösterin.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst