Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Anksiyete Nedir ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
ANKSİYETE NEDİR?
Kaygılanmak yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Herkes yaşamında bazı konularda mutlaka kaygı duyar. Yetişmesi gereken bir iş, bakması gereken bir aile, girilmesi gereken birçok sınav, bozulmaması gereken sağlık durumu herkesi kaygılandıracak konular arasındadır. Aslına bakıldığında kaygının tamamen kötü bir şey olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü bir anlamda kaygı başımıza gelecek her olaya karşı tedbir almamızı ve çabuk karar vermemizi sağlayan bir olgudur. Normalde bu tür kaygılar hafif olup baş edilebilir bir düzeydedir.
İşte, anksiyete bozukluğuna sahip kişilerde sürekli, aşırı ve duruma uygun olmayan bir endişe durumu söz konusudur. Aşırı endişe kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler ve olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini etkiler. Bu kişiler her olayda en kötü sonucu düşünür. Geriye dönüş mümkün değildir ve kendi denetimi dışındadır her şey. İyi bir olasılık mümkün değildir. Dünyaya meteor düşse ilk olarak kendi evine düşecekmiş gibi bir modadırlar. Denetlenemez endişe hali genellikle 6 ay boyunca her gün sürer. Görülme sıklığı ise tüm ömür boyunca %5-6 civarı arasındadır. İlerleyen yaş ile birlikte bu durum git gide artar.
Anksiyete’nin en önemli ve ilk belirtisi nedeni olmaksızın görülen aşırı endişe halidir ve ya nedeni olsa bile durumla alakalı olmayan artan endişe durumu söz konusudur. Çoğu zaman kişi bu endişesinin yersiz olduğunun farkındadır fakat bir türlü sakinleşemez ve bu durumu denetleyemez. Çevrelerinde aşırı evhamlı olarak tanınan bu bireylerde özellikle yorgunluk, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, en ufak seste bile irkilme, uyuyamama, gece boyunca sık sık uyanma gibi belirtiler gözlemlenir. Sıklıkla fiziksel bir sebep varmış gibi belirtilerde gözlemlenebilir. Bu belirtilere bakıldığında ilk olarak baş ağrısı karşımıza çıkar. Nedensiz yorgunluk, terleme, bulantı, tahammülsüzlük, yutma güçlüğü, seyirme gibi belirtiler ise listede yer alan diğer belirtilerdendir.
Anksiyete tedavi edilebilir bir durumdur. İlk yapılması gereken şey bir psikiyatra görünmektir. Psikoterapi veya ilaç tedavisi doktor gözetiminde uygulanır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst