Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Apandist Nedenleri ve Belirtileri

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Apandis karın sağ alt bölgede, kalın bağırsak giriş kısmında ve kör bağırsağın başında parmak şeklinde olan bir organımızdır. Apandisit ise; apandistin iltihaplanmasına denilmektedir. Apandisit en sık karşılaşılan ve özellikle yetersiz tedavi sonucu yol açacağı tehlikeli komplikasyonlardan dolayı insanları korkutan bir hastalıktır. Apandis içinden gıdaların geçemediği küçük bir bağırsak çıkıntısıdır.

APANDİST NEDENLERİ

Apandisitin nedeni her zaman için kendini açık etmez. Bazı hastalarda besin atığı yada sert bir dışkı parçası apandis boşluğunu kapatması sonucunda işlevini yerine getirmez. Bazen de bir kısım enfeksiyonlar sonucunda da olabilir. Örneğin; bir mide-bağırsak enfeksiyonu gibi yada başka bir iltihabın sonucu da meydana gelebilir. Her iki durumda da apandis içindeki virüsler hızlı bir şekilde çoğalırlar ve sonucunda da apandisin iltihaplanmasına neden olur. Bu durumda da apandis şişer ve irin ile dolar. Böyle durumlarda da hemen tedavi edilmezse, apandis patlayabilir ve ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Eğer apandisiniz patlarsa, bağırsağınızda bulunan bulaşıcı organizmalar karın boşluğunuza dağılabilir. Bunun sonucunda da karın boşluğunuzda enfeksiyonlar neden olacaktır.

APANDİST BELİRTİLERİ

*En büyük belirti ağrı ve sancının olması

*Gaz çıkartmakta zorlanma

*Kusma ve Mide bulantısı

*İdrara çıkarken yanma hissetme

*Karın bölgesinin şişmesi

*Eğer varsa ve her öksürdüğünde kötüleşiyorsa ve yürürken yada hareket ederken ağrı oluyorsa hemen bir doktora başvuru yapınız.

APANDİST TEDAVİSİ

Apandisit hastalığı olan kişiler kesinlikle ameliyat olmaları gerekir. Çünkü apandis patlaması sonucunda anında müdahale edilmediği zaman ölüme kadar gitmektedir. Apandisit ameliyatı uzun sürmemekle birlikte 40 yada 50 dakika arasında sürmektedir. Apandisit ameliyatı olan bir kişinin bir gün hastanede yatması gerekebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst