Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Apple Cihazlarda Standart Uygulama Kapsamına Üçüncü Parti Uygulamalarda Giriyor

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Apple herkes tarafından kapalı kasa olarak adlandırılan bir işletim sistemi olmakta. Android’i eğer gerekli alt yapıya sahipseniz ücretsiz olarak edinip tamamınla şahsınıza özel düzenleyerek kullanmanız mümkün. Tabi bu ayrı bir profesyonellik ve gerçek bir bilgi gerektirmektedir. Ancak Apple da bu söz konusu değil.

Öyle ki Apple sadece kendi uygulamalarını standart uygulama sınıfına almakta. Yapılacak olan düzenlemeyle bu artık ortadan kalkacak ve artık Apple cihazlarda diğer üçüncü parti uygulamalar da standart sınıfında yer alabilecek.

Tahmin ediyoruz ki bunun sebebi haksız rekabetle alakalı duruma alınan önlem. Google’ın şu an Türkiye’yle başı büyük dertte biliyorsunuz. Teknoloji devine kafa tutarak ceza yazdık ve ödetecek gibi duruyoruz. İşte bu konuda Apple erken önlem almış gibi. Spotify, müzik konusunda Apple’ın kullanıcılarına kendi platformu zorunlu kılıyor gibi görülmesinin haksız rekabet olduğunu düşüyor diye çıkan haberlerin şu an doğruluğu yok ama bu düzenlemenin tek sebebi bu gibi görülüyor.

Mesela Siri üzerinden sadece kendi mesajlaşma sistemi ile gönderim mümkündü ancak bu kısma dahi artık farklı uygulama eklemeniz mümkün. Apple 38 tane uygulamayla aslında kullanıcılara farklı uygulama kullanma fırsatı bırakmıyordu. Bu konuyla alakalı iyi bir deneyip sunma amacıyla hazır paket cihazlar kurulduğu açıklamıştı.

Telefon işletim sistemlerin de artık buna dayalı genel bir düzenleme gerçekleşecek gibi. En son Android yüklü cihazların artık bir uygulama yüklü olmadan kullanıcıya ulaştırılacağı bilinmekteydi. Bunun devamının da gelmesi yakın görülmekte.
 

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Devletin tekelliği önlemesi veya vergi alması çok doğru. Umarım istediğimizi alırız. Milyardolarların havada uçuştuğu yazılım ve uygulama sektöründe tekellik ciddi bir sıkıntı.

Umarım kendi işletim sistrmimizle devam edebiliriz. Ücretsiz GNU ve Linux çekirdekleriyle kolaylıkla yapılabilir. MacOS da burdan çıktıysa biz niye yapmayalım. Çin Ubuntu üzerinden devam ediyor. Biz bi ara Pardus u çıkarmıştık devam edemedi. Halbuki gayet güzeldi.

Pardus kullanımı kamuda zorunlu olmalı. Ardından driverlar yazılımlar uygulamalar geldikçe son kullanıcılar da Pardus kullanmaya başlayacaktır.

Pardus mobil geliştirilmeli. Araba gibi çok geç kaldık ama tren kaçmadı. Huwei kendi işletim sistemiyle geliyor. Samsung 2 yıldır kendi marketinin reklamlarını pompalıyor.

Amerikanın androind üzerinden ambargo tehtidi Çin i kendine getirdi. Yazılım dünyası artık farklı şekilde devam edecek.

Bu sektörde sürekli bilinçli bir şekilde aynı örnek veriliyor. Nokia.. Nokianın arkasında büyük bir ülke olsaydı Hala Nokia kullanırdık. Veri madenciliği, data satışı ve toplumu yönlendirme tüm ülkeleri korkutan ve aynı zamanda ağzını sulandıran konular.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst