Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Araba Neden Siyah Duman Atar

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bizler gibi pimpirikli araç kullanıcıları arabalarında olan tüm ufak tefek değişiklikleri kafaya takmaktadır, bunlardan biride dizel araçlardan salınan siyah duman. Aslına bakılırsa dizel araçların gaza fazla yüklenilmesi sonucu tepe gazı sebebiyle siyah duman salınımı olur ama bu salınım artık rahatsız edici düzeyde ve vites aralarında da meydana geliyorsa sorun farklı olabilir işte olası sebepler:


EGR VALFİ:


EGR valfi her hâlükârda siyah duman atmaya sebep olan bir parçadır. EGR’nin asıl görevi çevreyi korumaktır salınımı çevre için sakıncalı olan gazları tekrar silindirlere geri göndermekle görevlidir. Bu işlem yanma verimini düşürdüğü için ECU nominal yakım için daha zengin bir karışım hazırlıyor buda siyah dumanı kaçınılmaz hale getiriyor.


ZENGİN KARIŞIM:


EGR de de anlattığımız gibi siyah dumanın en büyük sebebi karışımın zenginliği. Araba kullanırken aşırı derecede gaza yüklenme dip gaz olarak adlandırılır ve bu aşırı zengin karışıma sebep olur. Sürekli dip gazlı araç kullanma ve ara gazı verme bu tarz karışımların artmasına sebep olur.


YAKIT:


Siyah dumanın diğer bir sebebi ise yakıt kalitesidir. O kadar fazla kötü yakıt satan firma varki artık bu motorları bozmaya ve kurumdan ötürü aracın siyah duman atmasına sebebiyet veriyor. Bu sebeple yakıtı hep aldığımız istasyondan almalıyız.


Bu aslında LPG araçlar için geçerli. Dün eşim arabanın frenleri tutmuyor ve gitmiyor diye beni aradı. Ben de yine masraf çıktı dye üzüldüm. Arabanın başına gittiğimdeyse LPG'de problem olacağını düşünüp benzine geçtim. Araba takır takır çalıştı. LPG'yi nerden aldığını sordum ve dandik bir marka söyledi. Arabayı 1 yıl önce aldığımda benzin ve gaz yoktu ve ben de ordan almak zorunda kalmıştım. Aynı problemi yaşamıştım. Tek problem kalitesiz LPG idi. Siz siz olun bilindik markalar dışında bir yerden yakıt almayın. Hepsi aynı hepsi aynı yerden geliyor olayı çok gerçekçi değil. 2 defa yaşadım. Ben genellikle Shell'den alıyorum. Ara sıra Opet'den de alıyorum. Bulamazsam Bp'den veya Petrol Ofisinden alıyorum. Olurda Aman petrol yaman petrol ucuz petrolden yakıt alırsanız bakım maliyetini ve hayatınızı riske atacağınızı unutmayın.


SÜRÜŞ KARAKTERİSTİĞİ:


En önemli kısım bu kısım. Agresif sürüş yapısına sahip sürücülerde sık sık görülen bu arıza araçların yumuşak kullanılmasına önem verilmesi gerektiğini gösteriyor.


Bunun dışında enjeksiyon, hava filtresinin, hava debi sensörü ve EGR sisteminin arızalı olması siyah dumana sebep olur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst