Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Asgari ücret alan biri ev kredisi çekebilir mi?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Ev almak günümüz Türkiye’de insanların en büyük hayalleri arasında yer almakta. Bir aile her şeyden önce ev sahibi olma hayali kurmaktadır. Ama bu konuda var olan bazı gerçekler var. Asgari ücret ile yaşayan bir ailenin ev alma olasılığı nedir? Hiçbir birikim olmadan buna kavuşmak oldukça zor ve haliyle çözüm direkt olarak kredi olmakta.

Kredi ev alma konusunda çözüm ama banka size kredi verir mi gibi asıl önemli sorun ortaya çıkmakta. Siz yemeyip içmeyip o krediyi öder ev sahibi olurum mantığı ile yanaşabilirsiniz ama banka yaşam standartları dahilinde bunu kabul etmez. Örneğin resmi olarak evinize giren para 2330 diyelim. Banka aylık taksit oranınız 1200 lirayı geçemez diyor. Bir yaşam gücü ve sen bu yaşam standartları dahilinde ancak aylık bana bu kadar ödeyebilin diyerek sizin adınıza karar da veriyor.

Eğer birikiminiz var ve çekeceğiniz kredi miktarını bu civarlara düşürebiliyorsanız asgari ücret alıyor olsanız da banka kredi verecektir. Tabi aldığınız evi aynı zaman da ipotek etme gibi farklı şartları var. İnşallah ödeme planınıza uygun bir şekilde uygun faiz ile ev sahibi olabilirsiniz diyelim. Ancak iyi bir araştırma yaparak karar vermeyi unutmayın.
 

biokayseri

Üye
Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
8
Tepki puanı
3
Golden Thread
0
Puanları
3
Tam aradığım konuydu denk geldim bilgi ve paylaşım için öncelikle teşekkür ederim. Bir dip not eklemek istiyorum müsadenizle;

Bankadan konut kredisi çekmek isteyen kişilere öncelikle faiz oranlarının düştüğü haberini vermek istiyorum. Çünkü bende asgari ücret ile çalışan bir bireyim ve araştırarak öğrenmiş bulunuyorum. Alacağınız evin %20 'sini peşinat olarak vermeniz gereklidir kalan %80 'i ne bankadan kredi çıkabilir. ancak bu da sizin kredi puanınıza ve banka ile aranızdaki samimiyete bağlıdır. Ayrıca diyelim ki asgari ücret ile çalışıyorsunuz ve peşinat miktarını verdiniz ancak bankadan size kredi çıkmadığı zaman emekli veya memur çalışan bir kefil bulduğunuz takdirde o kişi bankada size kefil, referans olarak kredi çıkmasını sağlayabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst