Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Aşırı Terleme Nedir ve Neden Olur?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Vücudun sıcaklığını korumak için gerçekleştirdiği fonksiyon terleme olmaktadır. Normalinde fazlasında yaşanan terleme ise aşırı terleme ise hiperhidrozis olmakta. Aşırı terlemeler sağlıklı insanlar da görülebildiği gibi bazı hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkan durumlardan biridir.

Aşırı terleme rahatsızlığınızın olup olmadığını ancak fiziki kontroller sonucu öğrenebilirsiniz. Tedavisi farklı metotlarla mümkün. Deodorant tarzı terleme önleyici kremler kullanabileceğiniz gibi botoks tedavisi de uzun süreli terleme önleyici olabilir. Ancak cerrahi operasyonla terlemeyi tamamen ortadan kaldırmanız mümkün.

Aşırı terleme ameliyatı yaklaşık yarım saat süren bir operasyondur. Terlemeyi önlemek için yapılan operasyon akciğer boşluğundan göğüs boşluğunda ki sinirlere ulaşarak gerçekleşmekte. Bu işlem sırasında akciğerin havasını söndürülmektedir. Ameliyatın herhangi bir riski bulunmamaktadır. Yüzde 10 oranında el ve koltuk altı terlemesi için yapılan bu ameliyat sonrasında bel ve karın bölgesinde terleme görülmekte. Ancak bu oran 10’da bir ihtimal ve meydana gelse dahi koltuk altı teri şiddetinden çok aşağıdadır. Bir diğer riski de akciğere yapılan müdahale nedeniyle sönme gibi sorunun çıkabilmesi.

Herhangi bunun haricinde doğal bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Çocuklarda görünmeyen bu rahatsızlık genellikle 10 yaş sonrasında takip edilebilir. Aşırı terlemeye bağlı olarak oluşabilecek cilt rahatsızlıklarına karşı dikkatli olunması gerekir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst