Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Atıkların Geri Dönüşümü

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Atıkların Geri Dönüşümü

Hızla gelişen teknoloji ile beraber artık birçok farklı eşya üretilmeye başlandı. Üretilen tüm eşyalar için gerekli bir hammadde vardır. Hammaddelerin kullanımı ve sürekli olarak yeni ürünler için yeraltı ve yer üstü kaynaklardan temin edilmesi dünyadaki hammadde kaynaklarının hızla tükenmesine neden oluyor. Şuanda bile kritik seviyede bulunan hammaddeler vardır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için gelişmiş ülkeler artık maddeleri geri dönüştürmek için sistemler kurmuş ve bu dorunun önüne geçmişlerdir. Artıkların geri dönüşümü sayesinde bir malzeme üretildikten sonra ondan arta kalanlar tekrar kullanılabiliyor ya da malzeme kullanıldıktan sonra çöpe atılınca geri dönüşüm ile hammadde olarak kullanılmaya devam edilebiliyor. Peki, Artıkların geri dönüşümü nasıl yapılmaktadır?

Artıkların geri dönüştürülebilmesi için her malzemenin çöplerinden ayrıştırılması ve daha sonrasında ise sınıflandırılması gerekiyor. Bu sayede kendi sınıflarına göre fiziksel ya da kimyasal yollar ile ekonomiye geri kazandırılabilir. Şimdi hangi hammaddelerin nasıl geri dönüştürüldüğüne biraz göz atalım.

Alüminyum: Alüminyum günümüzde en çok kullanılan hammaddelerden bir tanesidir. Günümüzde kullanımı ise eskiye göre daha tasarruflu. Alüminyumlar küçük parçacıklar haline doğrandıktan sonra ihtiyaç kadarı yüksek sıcaklıktaki ocaklara aktarılır ve bu ocaklarda eritilir. Kalıplara döküldükten sonrada artan kalanlar tekrar parçalanarak kullanım aşamasına döndürülmektedir. Üretilen bir eşyada yer alan alüminyumun kullanımı ise yine alüminyumun eşyadan ayrıştırılmasından sonra gerçekleştirilir. Bu alüminyum tüm artıklardan arındırıldıktan sonra küçük parçacıklara ayrılarak fırınlarda eritilmek üzere hammaddelerin arasındaki yerini alır.

Beton: Artıkların geri dönüşümü arasında yer alan beton yıkımdan sonra toplanır ve içerisindeki demirlerden arındırıldıktan sonra kırma makinelerinde ufak parçalara ayrılır. Ufak parçalara ayrılan betonlar belirli ölçüler dâhilinde karışımlarda çakıl olarak kullanılmaktadır.

Kâğıt: Kâğıtlar geri dönüşüm ile kazandırılmak için öncelikle kâğıt üzerindeki lif olmayan yabancı maddelerin temizlenmesi gerçekleştirilir. Yabancı maddeler temizlendikten sonra kâğıt, kâğıt çamuru haline getirilerek içerisindeki lifler ayrıştırılır. Ayrıca kâğıt üzerinde yer alan mürekkebi ayrıştırmak içinde sodyum hidroksit ya da sodyum karbonat kullanılmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra ayrıştırılmış olan kâğıt lifleri kâğıt kullanımında tekrar kullanılmak üzere üretim fabrikalarına gönderilir.

Plastik: Çevreye en çok zararı dokunan ve Atıkların geri dönüşümü en çok önemli olan malzemelerden bir tanesi plastikleridir. Çünkü plastikler doğaya atıldıklarında yüzyıllar boyunca çürümeden doğada kalabilirler. Bu nedenle plastiklerin geri dönüşümüne daha fazla önem verilir. Bunun içinse toplanan plastikler cinslerine göre ayrılır ve temizlendikten sonra kırma makinelerinde ufak parçacıklara ayrılır. Daha sonrasında da bu plastikler üretim fabrikalarına giderek burada eritilerek şekilde alacakları kalıpların içerisine enjekte edilirler.

Plastiklerin sadece Türkiye genelinde sağladığı tasarruf 4 milyon megavat olarak bilinmektedir.

Cam: Cam atıkları toplama kutularında toplanmaktadır. Bunun için şehrin belirli bölgelerine sadece cam atıklarını atmak için toplama kutuları yapılır. Bu kutulara atılan camlar daha sonrasında renklerine göre ayrılır ve toplama tesislerine gönderilir. Toplama tesislerine gelen camlar temizlendikten sonra kırılır ve ana cam hammaddesinin içerisine karıştırılarak eritilir. Daha sonrasında da cam üretiminde kullanılır.

Kısacası Artıkların geri dönüşümü bu şekilde gerçekleşmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst