Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Av Çantanızın Olmazsa Olmazı Ekipmanlar

kutlu

Üye
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Merhaba değerli forum üyeleri ! Bugün iyi bir av deneyim için ihtiyacınız olacak ve işinizi bir hayli kolaylaştıracak etmenlerden bahsedeceğiz :)
Her şeyden önce kaliteli bir av deneyimi adına, avlanma esnasında kullanacağımız ekipmanları ve bizi güvende tutacak şeyleri hesap etmeli ve noksansız bir şekilde hazırlanmalıyız. Avcılık sporuna yeni yeni ilgi duyuyorsanız veya bu spora başlamaya karar kıldıysanız yazacağım bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. A'dan Z'ye av çantanızda bulunması gerekenlerden ve av öncesi nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra kafanızda av sporu konusunda hemen hemen her şey oturmuş olacak. O halde başlayalım mı ? :)

Av Hazırlıkları Başlasın !

Avcılık, içerisinde çok değişken olan oldukça geniş bir spor. Avcılıkta malzemelerden tutun da , av için yapacağınız hazırlıkların tümü, avlanılacak avın türü, avı gerçekleşeceğiniz bölge ve mevcut mevsim koşulları gibi pek çok değişken faktör rol oynamaktadır. Bu yüzden av yapacağımız bölgeyi tanımalı ve av yapacağınız gün için hava tahminleri hakkında az çok fikriniz olmalıdır.

İlk kısmı hallettikten sonra gelelim avcılık malzemelerine. Buna uygun bir çanta edinmeniz gerekiyor. Av için yanınızda bulunduracağınız av ekipmanlarını yanınızda güvenli bir şekilde taşıyabileceğiniz av çantası işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde zorluklar yaşayabilirsiniz. Av çantanızı seçerken dayanıklı ve su geçirmez olmasına dikkat ediniz. Geniş ve modern bir çanta olması çok önemlidir. Bölme sayısı da bize avantaj ve pratiklik konusunda zaman kazandıracaktır. Ayriyetten av çantası gereksiz bir şekilde ağır olmamalıdır. Hafif olmasına dikkat ediniz. Avlanacağınız ekip kalabalık ise birbirinizi ayırt edebilmek adına renkli çanta seçimi yapabilirsiniz, fakat bahsettiğimiz gibi birçok değişken bulunmakta ve eğer görünmezlik sizin için daha önemli olacaksa kamuflaj desenleri içeren çantalar da kullanabilirsiniz.

Tepeden Tırnağa Av için Kuşan !

Av kıyafetleri seçiminde en belirleyici konularda öncelik av türüne ve hava koşullarına aittir. Eğer kış ayında avlanacaksanız zorlu hava koşulları ve soğuk havadan ötürü hareketiniz daha ağır ve yavaş olacaktır veya hiç hareket etmeyip sabit bir şekilde avlanacak iseniz ısı yalıtımına sahip suya karşı dayanıklı olan av giysilerinden birini tercih edebilirsiniz. Sıcak havalarda ise vücudunuzun oksijen alabileceği kumaşlardan oluşan hafif av giysilerini tercih edebilirsiniz.

Ormanlıktaysanız veya çalılık dolu bir yerdeyseniz, oldukça zorlayıcı bir ava çıkmışsanız dayanıklılığın ön planda olduğu giysileri ve aksesuarları kullanmalısınız. Görünmez olabilmek adına kamuflaj desenler içeren av kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Görünürlüğünüzü arttırmak ve doğanın renginden ayrışmak istiyorsanız yanınızda fosforlu yelek bulundurabilirsiniz.Fosfor içeren av kıyafeti, avcılık sporunda gerçekleşmesi muhtemel birçok kazanın önüne geçip hayat kurtarmaktadır.

Avcı için bir o kadar mühim olan bir konu varsa o da iyi bir avcı botudur. Avcı botları, tıpkı giysilerdeki gibi zemin şartlarından tutun da havanın durumuna kadar pekçok değişkeni barındıran detaylı bir analiz sonucunda hangi botu seçeceğiniz karar kılınmalı, o vakit hangi bot daha uygunsa seçiminizi ona göre yapmalısınız. Av deneyiminiz süresince; düz, kaya zemin, çamurlu alan, su yolları ve kaya tırmanışı dahi yapmanız mümkündür. O yüzden seçeceğiniz avcı botu, kaliteli bir av deneyimi adına en elzem ekipmanlar arasındadır. Zorlu zeminlerde iyi bir yer tutuşu sağlayacak taban yapısına sahip ve hava koşuluna bağlı olarak suda, soğukta ve karlı zemine karşı dayanıklı olacak botlardan birini seçmelisiniz. Avcı botlarınızı en verimli düzeyde kullanabilmeniz açısından avcı çorapları da kullanabilirsiniz.

Avı Kolaylaştıran Ekipmanlar Çantaya Eklenmeli

Klasik doğa yürüyüşlerinde ve aksiyonlu avcılık deneyimlerinde yanınızda muhakkak yer etmesi gereken bazı temel ekipmanlar bulunmaktadır. Keskin ve sağlam bir av bıçağı, çevreyi gözetleyebilmeniz için dürbün, katlanılabilir koltuk, ısı yalıtımına sahip termos veya matara, eğer ki konaklamalı bir ava gidiyorsanız; çadır, mat, uyku tulumu, kafa ve el feneri gibi temel ekipmanlar çantanızda yer almalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst