Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Avcılık yapmak için belge almak şart mıdır?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.

Bu yazımda avcılık belgesi nedir ve ne gibi durumlarda bu belge alınmalıdır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.Eskiden avcılık tezkeresi olarak bilinen bu izin günümüzde avcılık belgesi olarak karşımıza çıkıyor. Avcılık yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu belgeyi alarak Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin almakla yükümlüdürler.

Avcılık belgesi her vatandaşa verilmemektedir. Tüm belgelerde olduğu gibi bu belgeyi almak için de bazı şartlar gerekir. Belgeyi alabilmek için aşağıdaki şartlara sahip olmanız gerekir:

+ 18 yaşını doldurmuş olmak.
+ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
+ 4195 sayılı kanuna göre herhangi bir engeli bulunmamak.
+ Avcılık eğitimi almış olmak. (Herhangi bir kurstan alınan eğitim kabul edilebilir.)

Bu şartları sağlıyorsanız avcılık belgesi alabilirsiniz. Avcılık belgesi alabilmek için bazı evraklarla birlikte Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Tamamlamanız gereken evraklar ise şunlardır:

+ Kimlik fotokopisi
+ Maliyeye harç yatırdığınıza dair dekont
+ Vesikalık fotoğraf(3 adet)
+ İkametgah belgesi
+ Adli sicil kaydı temizdir raporu
+ Silah ruhsatı

Bütün bu işlemleri tamamlayarak başvurunuzu yaptıktan sonra avcılık belgeniz ile birlikte avlanmaya başlayabilirsiniz. Bu belgenin her sene ödenen belli bi miktar harcı bulunmaktadır. Bu genellikle Ocak ayında ödenir. Bu harcı yatırmak için vergi dairelerine gitmeniz gerekmektedir. Avclık belgesine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülke genelinde avlanma iznine sahiptirler. Ayrıca belge sahibi olan her vatandaş ava gitsede gitmese de bu harcı yatırmak durumundadır.

Daha sonradan kararınızı değiştirerek avcılık belgenizi iptal ettirebilirsiniz. Avcılık belgenizin iptal ettirilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı'na dilekçe vermeniz gerekmektedir. İptal ettirdikten sonra da tekrar avcılık belgenizi aktif hale getirebilirsiniz. Aktif hale getirmeniz için ise avcılık belgesinin o seneki yıllık harcını yatırmanız gerekmektedir.

Avcılık belgesi olmadan avcılık yapmak ise suç teşkil eder. Bu durumda kaçak avcı olarak kabul edilirsiniz. Belge olmaksızın avlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 1000 TL civarında adli para cezası kesilir. Ayrıca elinizde bulunan silahın ruhsatı yoksa silahınıza da el konulur.​
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst