Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Ay Ay Bebek Gelişimi – İlk 10 Aylık Süreç

• Birinci Ay:


Bebekler ilk aylarını genellikler uyuyarak geçirirler. Çok nadirde olsa uyanık olduklarında hafiften başlarını sağa sola çevirirler. Bu aylarda bebeklerin 3 tane refleksi bulunur. Bu reflekslerde çocuğun emmesiyle ilgili doğuştan gelen reflekslerdir.


• İkinci Ay:


Bebekler ikinci aylarında hareketliliklerini biraz arttırırlar ve bu hareketliliklerine gülücüklerini eklerler. Çocuk bu ayda anne ve babasını yavaş yavaş tanımaya başlar. Etrafındaki duyduğu seslerin farkında olur ve bu seslere tepkiler vermeye başlar.


• Üçüncü Ay:


Bebekler üçüncü aylarında artık çevresindeki olup bitenleri tam anlamıyla süzmeye başlar. İşittiği sesleri aramaya başlar. Özellikle hareketli şeyleri uzun uzun süzmeye başlar. 2. Aydaki gülücüklerine hafif ses ekler.


• Dördüncü Ay:


Bebekler bu aylarda fark etme duyularını daha iyi kullanarak çevresindeki renkleri ayırmaya başlarlar. Yani kırmızıyla yeşilin farklı olduğunu anlamaya başlarlar. Özellikler hareketli şeylere dokunmak, ellerine almak isterler. Ellerine alamayınca da hafiften sinirlenmeye başlayabilirler.


• Beşinci Ay:


Bu aylarda bebekler artık tam bir algılama uzmanı olurlar. İnsanları birbirinden ayırmaya başlarlar. Eline aldığı nesneleri ağzına almaya başlarlar. Annesi gibi sık sık gördüğü kişileri artık çoktan hafızasına kaydetmiştir ve rahatlıkla tanıyabilir bu kişileri.


• Altıncı Ay:


Altıncı ayda bebekler artık biraz daha büyümüştür ve ilk diş çıkma olayı genelde bu aylarda başlar. Diş çıkmanın verdiği acı bebekte ağlamaya dönüşür.


• Yedinci Ay:


Bu aylarda bebekler artık dik değil ama dik sayılabilecek bir şekilde oturmaya başlayabilirler. Ve bu sayede arkalarında destek olmak koşuluyla artık oturarak mamalarını yiyebilirler.


• Sekizinci Ay:


Artık bebekler bu aylarda hareket etmekte zorluk çekmezler. Bir yerden destek alarak ayağa kalkabilir, ayakta durabilirler. Kendi kendine artık oturabilir. Yalnız dikkat edin oturacağım diye yüz üstü gelip kalkamayabilirler.


• Dokuzuncu Ay:


Bu aylarda bebekler oturur vaziyetteyken ayağa kalkmak isteyebilirler. Kanepe gibi eşyalara tutunarak ayağa kalkabilirler. Ve bu aylarda çocuk artık anne baba demeye rahatlıkla başlar.


• Onuncu Ay:


Bebekler artık bu aylarda yürümeyi kafaya takmışlardır bir kere. Yürümek için kaç kere düştüklerinin haddi hesabı yoktur. Artık kendi yemeklerini kendileri yemek isteyebilirler. Hayır, yapma gibi emirleri algılarlar ama bu uyarılara kulak asmayabilirler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst