Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Balık Avında LRF Disiplini

kutlu

Üye
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Selam dostlar ! Uzun bir süredir balık evi ilgilenmekteyim.Bu süre zarfında denemediğim disiplin kalmadı ve farkettim ki takım inceldikçe alınan keyfin arttığını ve adrenalin dolu bir hale büründüğünü gözlemledim.

İlk olarak surf casting'le başladım. Kurşunların ağır olması ve bunu sürekli yinelemek benim için eziyet haline geldi. Sonrasında ise spin dediğimiz at çek disiplinini uyguladım ve spin disiplininde atış yaptığım esnada kopardığım rapalalar ile İstanbul gibi bir yerde yalnızca 1 ay bu yöntemle avlanabildiğimi görünce başka arayışlara yöneldim. Nihayetinde LRF ile olan tanışıklığım fazla zaman almadı ve benim adıma yeni bir sayfa açılmış oldu :) Açıkçası balık avının daha pratik ve daha eğlenceli halini buldum diyebilirim. LRF yöntemi vesilesiyle dur durak demeden elde kamış omuzda çantayla o mera senin bu mera benim dolaşabilir saatler süren at çekten sonra enerjinizden ödün vermeden balık avına devam edebilir, gününüzü daha keyifli yaşayabilirsiniz. Şahsen LRF ile tanıştığımdan beri bir daha surf casting ve spin takımlarının yüzüne bakmadım :)

Geçelim LRF Disiplininin Teknik Detaylarına

LRF disiplindeki maksat ince takımlarla ve oldukça hafif gramajlardaki maket balık,metal jig, mikro vibrasyon yemi, kokulu ya da kokusuz silikonlarla balığın büyüklüğü önem arz etmeksizin her halükarda yüksek aksiyon yaşamanızdır. Dönemine göre değişmekle beraber en çok rağbet gören yem kokulu silikondur. Çünkü Kokulu silikonlar, bir sünger görevi görerek kokan sıvıyı emip suya girdiğinde vereceğimiz aksiyonlar neticesinde bu kokuyu bırakarak balıkları cezbeder. Bu silikonlar ile birlikte avlandığınız vakit oltanızı ziyaret edecek balıklar tamamiyle şansınıza bağlıdır. Oltanıza ufak bir kıraça da vurabilir, devasa çirkin kral iskorpit de vurabilir. Bu av disiplini özellikle bu işte amatör olan kıyı balıkçıları tarafindan pek bilinmese dahi zamanla ülkemizde de öne çıkmaya başlamıştır.

Dikkat: LRF ile avlanmak ciddi derecede bağımlılık yapabilir. Uyarımızı da yaptığımıza göre teknik detaylara geçebiliriz :)

Kamış Seçimi

LRF kamışları, farklı boy ve gramajlarda mevcuttur. Genelde 1.80 - 2.25 aralığındadır ve nadir olarak 2.40 modeline rastlamanız mümkündür.Seçilecek olan kamışın en düşük gramaj değeri 0 ila 2 gram, en fazla ise 10 ila 11 gram arasında olması LRF avı yapacaklar için makbüldür. Bu aralıklarda olabildiğince uzun kamış seçmeniz atış mesafenizi bir hayli arttıracaktır.

Kamış seçimi yaparken seçiminizi kullanacağınız yeme göre yapmalısınız. Yalnızca metal jiglerle ya da maket balıklarla avlanacaksanız sert aksiyona sahip, silikon ağırlıklı avlanacaksanız ise biraz daha yumuşak aksiyona sahip kamış seçmelisiniz.

En önemli etkenlerden biri kamışın uçtan esneme olayıdır. Gövdeye doğru esneyecek kamışlar kaba tabirle sağır kamışlardır bu yüzden jigheadin hareketlerini hissetmenizi engelleyecek veya geciktirecektir.

Makine Seçimi

LRF’de genel olarak kullandığımız makinalar düşük devirlidir. Bunun nedeniyse makine kamış kombinasyonundaki dengeyi bozmamakla beraber küçük makinelerdeki misina sarım mesafesinin az olmasından ötürü yemi elimizden geldiği kadar suda oyalamaktır. Yemi ne kadar suda oyalayabilirsek yem bir o kadar çok görünür. Seçilecek makinenin onkalama gücü 3 kilogram veya üzerinde olursa balığı kıyıya alabilme şansımız bir o kadar yüksek olacaktır. Bütçeye uygun bir makine ile başlayabilir, ilerledikçe zaman içerisinde daha kuvvetli modellere geçiş yapabilirsiniz.

Misina ya da İp Seçimi

LRF yemleri 1 ila 10 gram arasinda olduğundan ve bizim de yemi kıyıdan olabilecek en uzak kısma atmayı hedeflediğimizden ötürü mümkün oldukça ince yani 0.12-0.14 mm’den daha büyük kalınlıkta misina kullanmamamız gerekmektedir. Fakat ben edindiğim tecrübeler doğrultusunda misina kullanılmasını doğru bulmuyorum, tavsiye de etmiyorum. Benim LRF’deki en elzem tercihim iptir. İpleri seçerken 00.6-00.8 mm aralığında olmasına dikkat ediniz. İplerde 4, 8, ve nadir de olsa 12 örgülü modelleri mevcuttur. Örgü sayısının artması ipin çekeri ve pürüzsüzlüğü açısından önemlidir.

Misinanin ipe göre bazı dezavantajları mevcuttur. Birkaç madde ile özetlemek gerekirse:

– Misina, ipe göre fazlasıyla sert ve hafızalıdır yani demek istediğim misina makine kafasından çıkartığı vakit sarmal düzende olmakla beraber kamışın yüzüklerine aşırı derecede sürtünüp atış mesafesini fazlasıyla düşürür.

– İpin misinaya kıyasla çeker oranı daha fazladır.

– İp oldukça yumuşaktır ve böylelikle atış yaptığınızda çok daha az direnç gösterirsiniz, bu da yemi olabildiğince en uzak noktaya atabilmenize yarar. İpin olabildiğince ince ve yüksek örgülü oluşu atış mesafenize artı puan kazandıracak ve balık avlama ihtimalini o kadar arttıracaktır.

– İpler misinayla kıyaslandığında neredeyse hiç esneme yaşamazlar ve bu çok önemli bir avantajdır.

– İp’in aklıma gelen tek dezavantajı ise su içerisinde farkedilir durumda olmasıdır diyebilirim. Ama bunu önlemenin oldukça basit bir yolu var; ipin önüne floro carbon lider bağlayıp bu sorunu halledebilirsiniz. Liderin uzunluğunun 40-50 cm olması kâfidir.

İğne (jig head) Seçimi

LRF’de genellikle kullanılan iğneler jighead’lerdir. Jighead’lerdeki çeşitlilik ve ağırlık değişkeni oldukça fazladır. En çok tercih edilenlerse genelde en sade olan ve pala kısmında silikonun kaymasını engelleyen çentikler bulunan modellerdir. Bunların haricinde balık kafasına benzeyen uv boyalı ve mafsallı modeller de vardır. Mafsallı jighead’ler silikondaki aksiyonu daha da çok arttırmakla beraber su altında bulunan ilişkenlere takılma ihtimalini neredeyse sıfıra indirir. Meranın derinliği, akıntısı ve hedef balığımız ağırlık seçimi yaparken belirleyici faktörler arasındadır. Bu sebeple yanımızda bulunan 0.8 gram’dan 7-8 gram’a kadar olan jighead bulundurmamız bizim yararımıza olacaktır. Sahil şeridinde 1.5-2 gram aralığında çalışabilir, boğaz kıyılarında ise 5-8 gram aralığında çalışmanız yemin dibe inmesini kolaylaştıracak ve yanımızda bulunan diğer avcıların takımlarına dolanmasını engelleyecektir. Böylelikle av konforumuz artacaktır.

Yem Seçimi

Bu sektörde o kadar fazla yem çeşidi mevcut ki.. Anlat anlat bitmez. Fakat şunu bilmelisiniz ki LRF avcıları en çok kokulu silikonları tercih eder.Kokulu silikonlar, yosun aralarında yaşayan canlılara benzetilir.Bu silikonlara birbirinden farklı kimyasal sıvıların emdirilerek daha cezbedici olması sağlanır. Silikonlar ile yakalaması muhtemel olan balıklardan birkaçı istavrit, eskina, iskorpit, lapin, kırlangıç, isparoz, ve melanur'dur.

Tatlı suda ise perch, turna ya da kasna gibi balıkları avlamanız mümkündür, yazının en başında da belirttiğim üzere tamamiyle sürpriz.

Silikonlar yüzde 99 oranında jighead kombinasyonu ile kullanılmaktadırlar. Ve bu jighead'in arkasına ek olarak hırsız iğne de ekleyebilirsiniz. Bu iğneyle beraber yemin en uzağındaki balıkları da yakalabilmeniz mümkündür. Başka bir avantajı ise balığın silikonu iğneden koparabilmesinin önüne geçmektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst