Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Basur, Hemoroid Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Basur, Hemoroid Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Basur( Hemorait); makat içinde bulunan toplardamarların içindeki kan basıncının farklı nedenler ile çoğalması sonucu meydana gelmektedir. Bundan anlaşılacağı gibi; makat içinde bulunan damarların genişlemesidir. Damarlar yapıları gereği ile genişlemeye uygundurlar. Damarlarda meydana gelen bu kan basıncını ayarlamak maksadıyla genişler ve makattan dışarı doğru atılır. Makattan dışarıyı doğru atılan bu damarlar mor ve kırmızı renktedirler ve makat tahriş sonucunda da sık sık kanamalar meydana gelir. Basurlar genel anlamda ikiye ayrılmaktadır.

BİRİNCİL BASUR: Bu basur tipi sık sık görülmektedir. Makat bölgesinde bulunan toplardamar ağının gerçek sahibidir. Makat bölgesinde bulunmaktadır.

İKİNCİL BASUR: Kapı toplardamarı seviyesinde ki kan akışının önlenmesi sonucu meydana gelmektedir. Bazı hastalık basura sebep olabilmektedir.

BASUR HEMOROİD NEDENLERİ*Bağırsak bölgesinde oluşan tümörler

*Fazla alkol alımı

*Şişmanlık

*Hamilelerde oluşan damar genişlemesi

*Hareketsiz bir yaşam sürülmesi, sürekli oturma durumda kalmak

*Kronik kabızlıklar

*Gaz yapan besinleri tüketmek

*Beslenmede lifli besinlere fazla yer vermemek

*Damar duvarının doğuştan zayıf olması

BASUR HEMOROİD BELİRTİLERİ

*Kişide dışkılanma olayında ve sonradanda devam eden ağrılarının olması en belirgin nedenidir.

* Basurunuzda az da olsa her dışkılanmada meydana gelen kanamaların sonucunda da kişide kansızlıkta meydana gelmektedir.

* Basurun en belirgin nedeni arasında iltihaplanma görülmesidir. Bu iltihaplanmalar genişlemiş toplardamarda meydana gelmektedir. İltihaplanmış olan basurun memeleri şişer ve genişler. Bu da kişiye ağrı vermektedir.

*Makat bölgesinde meydana gelen kanama basurun en belirgin özelliğidir.

BASUR HEMOROİD TEDAVİSİ

Basur olan vakaya düzenli olarak dışkılama önerilir. Bu yöntemle dışkı bağırsak içinde daha az kalacaktır. Ayrıca da hastanın yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekir. Özellikle acılı ve baharatlı gıdaları yememesi gerekir. Basur olan kişilerde kabızlık sorunu varsa bu sorun lanolin yağı yada vazelin uygulayarak rahat bir dışkılanma sağlayacaklardır. Ayrıca da sıcak oturma banyoları basur sorunu olanlar için son derece iyi bir tedavi yöntemidir. Bunların hepsi uygulandıktan sonra herhangi bir etki görülmediği takdirde cerrahi tedavi aşaması uygulanacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst