Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bebek Bakımı Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Hepimizin bildiği gibi çocuklarımız bizler için dünyanın en önemli varlıklarıdır. Hele biz Türk milleti olarak yabancılara bakış daha birçok severiz çocuklarımızı hatta öyledir ki canımızdan çok severiz. Hal böyle olunca da çocuğumuzu en iyi şekilde yetiştirmek isteriz. İşte size bu yazımızda çocuk bakımıyla ilgili bazı tüyolar vereceğiz. Bu vereceğimiz tüyolar gerçekten de çok önemli olup çocuğunuzun bedensel ve zihinsel gelişimine pozitif katkı sağlayacaktır.


• Bebeklerde görme ve işitme:


Bebek doğduğu andan itibaren görme duyusu az da olsa vardır. Yani bebek 1. Ayında 20 – 30 cm yakınındaki cisimleri net bir şekilde görebilir ve her geçen gün bu mesafe uzayarak devam eder. Uzmanlar ilk aylarda fotoğraf makinesinin flaşının bebeğin göz sağlığına negatif etkisi olduğunu saptamışlardır. İlk aylarda fotoğraf çekimlerini flaşsız yapmanızda fayda var.


• Bebeklerin ağlama sebepleri:


Aslında bebeklerin ağlaması demek sizden bir şeyler istemesi demektir. Onların konuşma dili ağlamaktır çünkü. Bebekler genel olarak gazı olduklarında, karınları acıktıklarında veya altları kirlendiğinde ağlamaya başlarlar ve böylece bize mesaj vermiş olurlar.


• Yatma pozisyonları:


Bebeğin yatacağı yatak ve başını koyacağı yastık çok sert olmamalıdır biraz yumuşak olmalıdır ama yatak içinde gömülecek kadarda yumuşak olmamalıdır. İlk aylarda bebekle beslenme sonrası bol bol uyurlar. Bebek sırtına yumuşak bir destek verilerek ( bu destek yastık olabilir ) yan yatırılmalıdır.


• Yeni doğanlarda kilo kaybı:


Doğum sonrası bebekler hafif bir şekilde kilo kaybedebilirler bu oran ilk ağırlığının yüzde 10 ila yüzde 15 arasında olur ve bu durum gayet normaldir. Daha sonraki aylarda bebek yavaş yavaş kilo almaya başlayacaktır.


• Oda ısısı nasıl olmalıdır:


Oda ısını ortalama 20 – 28 derece arasında olması yeni doğan bebekler için en uygun sıcaklıktır.


• Odanın hava ortamı nasıl olmalıdır:


Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminin iyi olması için bebeğin kaldığı oda her gün havalandırılmasında fayda vardır. Ve değil bebeğin odasında evin hiçbir odasında kesinlikle ve kesinlikle sigara içilmemelidir.


• Yeni doğan bebeklerde sarılık:


Yeni doğan bebeklerin yüzde 62’sinde ilk haftalar ciltlerinde sarılık görülebilir. Bu durumla karşılaşan aileler bu sarılığın iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmek için mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst