Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bebeklerde Uyku Eğitimi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi bebeğe uykuya dalmayı ve gece boyunca uyumayı öğretme sürecidir.

Bazı bebekler düzenli uyku alışkanlığını çabuk ve kolayca kazanır. Ancak birçok bebek uyuyacak kadar sakinleşmekte, veya uyandıklarında tekrar uykuya dalmakta zorluk çeker ve bu konuda yardıma ihtiyaç duyar.

Uyku Eğitimine ne zaman başlamalı? Uyku eğitiminin aşamaları nelerdir?

İlk üç ay


Yeni doğan bebeklere bir uyku programı veya uyku eğitimi dayatılmamalıdır. Yeni doğan bebekler birkaç saat arayla emzirilmeye ihtiyaç duyduğundan her 2-3 saatte bir uyanmaları normaldir.

6. haftadan itibaren düzenli bir yatak programı uygulayarak bebeğinizin biyolojik ritimlerini güçlendirebilirsiniz. Örneğin her gece aynı saatte ılık bir duş, kitap okuma ve uyutma programı uygulayabilirsiniz. Bebeğinizi her gün aynı saatte uyandırmaya ve gün içerisinde aynı zamanda gündüz uykusuna yatırmaya çalışın.

Bu aşamada sizin rutininiz ve bebeğinizin uyku programı devam eden bir süreçtir: ilk 3 ay boyunca bebekler geceleri gittikçe daha fazla, gündüzleri ise gittikçe daha az uyur. Bebeğiniz büyüdükçe kendi uyku programınızı da ona uyarlamanız gerekebilir.

4-6 ay ve sonrası

Genel olarak bebekler üçüncü aydan itibaren daha düzenli bir uyku/uyanıklık düzeni izler ve geceleri öğün ihtiyacı azalır. 4-6 ay arasında uzmanlar çoğu bebeğin uyku eğitimine hazır olduğunu ve gece boyunca 8-12 saat süreyle uyuyabileceklerini belirtmektedir.

Uyku eğitimine başlamadan önce bebeğinizin uykusunu etkileyen bir tıbbi durumu olmadığına emin olunuz. Seçtiğiniz uyku programı konusunda esnek olmalı ve bebeğinizin verdiği tepkileri izlemelisiniz. Direnç gösteriyorsa ve genel olarak duygu durumunda değişiklik görüyorsanız programı durdurun, birkaç gün bekleyin ve başka bir program deneyin.

Uyku programları için seçenekler nelerdir?

Bebeğinize düzenli uyku alışkanlığı kazandırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar arasından bebeğinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Önemli olan programı uygulama konusunda hem esnek, hem de tutarlı olmanızdır.

“Ağlatma” Yaklaşımı

Bu uyku eğitim metodunda gerekirse bebeğin ağlamasına izin verilir. Bu yöntemde bebek hala uyanıkken beşiğine konulur, ağlasa dahi bebek beşiğinden alınmaz ve sakinleşmesi beklenir. Bu durum bebeğe “ağlamak işe yaramıyor” düşüncesini aşılar. Ancak bebeğin çok uzun süre ağlamasına izin verilmemelidir.

En bilinen “ağlatma” tekniği pediyatri uzmanı Richard Ferber tarafından geliştirilmiştir. Ferber’a göre bebeklerin tek başlarına uykuya dalmayı öğrenmesi için kendilerini sakinleştirmeyi öğrenmesi gerekir. Ferber, bebeğe kendisini sakinleştirmeyi öğretmek için bir müddet ağlamasına izin verilmesi gerektiğini belirtir.

“Yaş yok” Yaklaşımı

Bu kategorideki yöntemler daha kademeli bir yaklaşım sergiler. Bebek ağladığında anne onu rahatlatmaya çalışır. Pediyatri uzmanı Willian Sears tarafından geliştirilmiştir.

Diğer Yaklaşımlar

Yukarıdaki iki yaklaşımın ortasında bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımını yöntemi “kundaklama, yan veya yüz üstü yatırma (uyumak için değil, sakinleştirmek için), susturma, sallama ve emme” aşamalarını içeren belirli bir rutin uygulamaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst