Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bebeklerde Uyku Terörü (uyku korkusu)

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Bebeklerde Uyku Terörü (uyku korkusu)

Uyku terörü kabusa benzeyen ancak bundan çok daha dramatik görünen bir uyku bölünmesidir. Uyku terörü çoğunlukla ebeveynleri endişelendirse de gerçekte kaygı verici bir durum değildir.

Normal bir gece uykusu çeşitli aşamalarda ortaya çıkar. Bu aşamaların her biri bir beyin faaliyetine karşılık gerekir. Rüyalar ise hızlı göz hareketi (REM uykusu) aşamasında ortaya çıkar.

Uyku terörü REM uykusu dışında meydana gelir. REM uykusunda ortaya çıkmakta olan kabuslardan farklı olarak uyku terörü aslında bir rüya değil, bir uyku aşamasından diğerine geçerken aniden ortaya çıkan bir korku tepkisidir.

Uyku terörü çoğunlukla bebek uyuduktan 2-3 saat sonra, en derin aşama olan REM dışı aşamadan, rüyanın belirdiği REM uykusuna geçiş sırasında ortaya çıkar. Genellikle bu geçiş yumuşaktır. Ancak nadiren de olsa çocuk rahatsız olarak korkabilir ve bu durumda verdiği tepki uyku terörüdür.

Uyku terörü sırasında çocuk aniden kalkarak bağırmaya ve ağlamaya başlar. Çocuğunuzun nefesi ve kalp atışları hızlanır, terleyebilir, etrafı yumruklayabilir. Birkaç dakika sonra çocuk sakinleşir ve tekrar uykuya dalar.

Kabuslar çoğunlukla uyanıldığında hatırlanabilir. Ancak uyku terörü derin uykuda ortaya çıktığından ertesi gün hatırlanmaz.

Uyku terörü neden ortaya çıkar?

Uyku terörü merkezi sinir sisteminin uyku sırasında aşırı uyarılmasından kaynaklanır. Bunun en temel nedeni merkezi sinir sisteminin hala tam olarak olgunlaşmamış oluşudur. Ayrıca uyku terörü görülen çocukların %80’inde aile üyelerinde de geçmişte uyku terörü veya uykuda yürüme davranışı görülmüştür.

Ayrıca uyku terörü;

  • Aşırı yorgun, hasta, stres altında olan çocuklarda,
  • Yeni bir ilaca başlayan çocuklarda,
  • Evden ayrı ve yeni bir ortamda uyumaya alışmaya çalışan çocuklarda daha sık görülmektedir.
Kabus çocuklarda çok yaygın olsa da uyku terörü çocukların yaklaşık %3-6’sında görülür. Uyku terörü çoğunlukla 4-12 yaş arasında ortaya çıkar. Erkeklerde biraz daha yaygındır.

Uyku terörü ile başa çıkmak

Uyku terörü, vaka sırasında çocuğunu bir türlü sakinleştiremeyen anne babalar için kaygı vericidir. Uyku terörü sırasında yapılabilecek en iyi şey sabırlı olup beklemek ve çocuğun bilinçsizce kendisine zarar vermesi ihtimaline karşı yanında olmaktır. Çocuk birkaç dakika içinde sakinleşecek ve tekrar uykuya dalacaktır.

Uyku terörü sırasında kesinlikle çocuğunuzu uyandırmaya çalışmayınız. Bu genellikle faydasızdır ve çocuğun sakinleşmesine engel olabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst