Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bebeklerin Sağlıklı Bir Şekilde Büyümesi İçin Beslenmeleri Nasıl Olmalı

Yeni doğan bebeklerin ilk zamanlar düzenli bir beslenme saatleri yoktur. Bebekler karınlarının acıktığını ağlayarak belli ederler. Bebeklerin ağlamaları gazlarının olduğunu, altlarının kirlendiğini veya karınlarının acıktığı anlamına gelir. Bebek her ağladıkça emzirmeyi deneyiniz. Üstelik bebeklerin 3 – 4 saatte karınları acıktığından 3 – 4 saat uyuyan bebekleri uyandırıp emzirmenizde fayda var. Bebeği emzirme esnasında meme hijyeni önemli bir husustur. Meme hijyenini sağlamak için günlük olarak duş almanız yeterlidir. Eğer duş alma imkânınız yoksa günde bir defa ılık suyla silebilirsiniz.


Peki, bebeği nasıl emzirmeli?


İlk önce yapmanız gereken emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkamanızdır. Daha sonra bebeği emzireceğiniz ortamın sessiz ve sakin bir ortam olmasına özen gösteriniz. Bebeğinizle ten teması kurarak yüzü size dönük bir şekilde kucağınıza alınız. Kolunuzun dirsek kısmına bebeğinizin başı gelecek şekilde ayarlayınız. Ve aynı el ve kolla bebeğinizin bacaklarından ve kalçasından fazla sıkmadan serbest bir biçimde kavrayınız. Bebeğinizin doğuştan gelen arama refleksini faaliyete geçirmek için meme ucunuzu bebeğin çenesine veya dudağına değdiriniz. Artık emzirmeye başladığınız anda sütün iyi bir şekilde gelmesini sağlamak ve göğsünüzde bazı çatlaklar oluşmasını engellemek için areola dediğimiz bölgeyi ( kahverengi halkayı ) bebeğinizin ağzına iyice yerleştiriniz. Artık bebeğin emme işlemi bittikten sonra yapmanız gereken son bir şey var. Emme sonrası genelde bebeklerde gaz oluşur. Oluşan bu gazı çıkarmak için bebeğinizi yüzü size dönük şekilde omuzuna alıp sırt bölgesini yumuşak bir şekilde ovalayınız. Bu sayede artık gazını rahatlıkla çıkaracaktır.


İlk 5 – 6 aylık süreçte bebeğinize su vermezine gerek yoktur sadece anne sütü vermeniz yeterli olacaktır.


Bu ilk 6 ay içerisinde doktor tavsiye etmedikçe kesinlikle anne sütünden başka besin vermeyiniz. Daha sonra 6 ay dolduktan sonra katı mamalara geçildikten sonra az az su verilmelidir. Bu verilecek olan su ilk önce az kaynatılmalı ve ılıklaştıktan sonra bebeğe verilmelidir. Soğuk su kesinlikle verilmemelidir. Verilecek katı mamalar ise sağlık bakanlığı onaylı olmalıdır. Çünkü diğer katı mamalarda bolca katkı maddesi bulunmaktadır. Bu durum çocuğunuzun sağlığını negatif etkileyecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst