Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Behçet Hastalığı Belirtileri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Behçet Hastalığı Belirtileri

Dermatoloji uzmanı Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhisi konulan ve ilerleyen yıllarda da kendisinin adı verilen bir tür hastalık: Behçet Hastalığı. Orta yaş grubunda sıkça görülen, hiç meydanda yok iken birkaç sene içerisinde bireyde görülebilen bir hastalık türü. Behçet Hastalığı’nın teşhis edildikten sonra yapılan incelemelerde dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelebildiği anlaşılmıştır. Bununla birlikte yaygın olduğu yerler İsrail, Japonya ve Türkiye’dir. Behçet hastalığı tıp dünyasında damar iltihabı olarak nitelendirilmektedir. Bu yüzden Behçet Hastalığı ile damar tıkanıklığı ve iltihabı olan bölgelerde daha karşılaşılmaktadır.

Her hastalık türünde olduğu gibi Behçet Hastalığı bulguları esnasında derhal bir hekime başvurmak gerekmektedir. Behçet Hastalığı belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

Aşırı biçimde baş ağrısı ya da aşırı biçimde boyun ağrısı.

Atar damar tıkanıklığı.

Toplardamar tıkanıklığı.(Bacaklardaki toplardamarlarda sıkça rastlanır.)

Kanın aşırı pıhtılaşması.

Sıkça meydana gelen eklem ağrıları.

Cinsel organ çevresinde meydana gelen yaralar. (Örneğin testisin iltihaplanması ve rahatsız edici bir hale gelmesi)

Sinir sisteminde görülen ve hissedilen bozukluklar.

En yaygın belirtileri bu şekilde sıralamak mümkündür. Ancak tıbbi olarak ağızda, gözde ve deride de birtakım belirtiler meydana gelebilmektedir. Kişi bu belirtileri fark edemeyebilir bu sebepten ötürü herhangi bir belirtiyi sezdiği vakit hekime başvurması gerekir. Tedavi süreci ile asıl olarak Dermatoloji uzmanları ilgilenmektedir. Gerektiği durumlarda ise diğer birimlerden yardım alınmaktadır. O birimleri ise şu şekilde sıralamayabiliriz: Romatolji, Göz Hastalıkları, Kalp/Damar cerrahisi ve gerektiği zaman ise Nöroloji birimi. Behçet Hastalığı teşhisinin yapılabilmesi için paterji testi yapılması gerekmektedir. Başvurduğunuz hekim gerekli semptomların saptanması durumunda sizden paterji testi isteyecek ve tedavi sürecini başlatacaktır. Tedavi sürecinde paterji testi verileri göz önünde bulundurulacaktır. Bu yüzden semptomları ilk fark ettiğiniz andan itibaren hekime başvurmak çok büyük önem arz etmektedir.

Aile bireylerinden birinde görülmüş ise hekime danışmak ve paterji testi yapılmasını istemek gerekir. Çünkü Behçet Hastalığı genetik bir hastalık olarak karşımıza çıkabilmektedir. Erken teşhis tedavi sürecini kısaltır bu yüzden ihmal edilmemeli ve bir an önce gereken yapılmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst