Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Behçet Hastalığının Tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Behçet Hastalığının Tedavisi

Behçet hastalığına ismini bu hastalığı ilk kez tanımlamış olan Dr. Hulusi BEHÇET 1937 yılında vermiştir. Hastalık kendisini ağız içleri ve genital bölgeler dahil olmak üzere yara ve iltihaplanma olarak gösterir. Bu yaralar "aft" olarak isimlendirilir. Ve komplikasyonlar, şikayetler, Behçet hastalığının vücuda verdiği her türlü olumsuzluk hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Dolayısıyla Behçet hastalığının tedavisi hastanın şikayetlerine, yaralarının çeşidine ve vücutta bulunduğu bölgeye göre farklılaşmaktadır. Hatta literatürde hiç tedaviye ihtiyaç duymayan hastalar da bulunmaktadır.

Behçet hastalığının genelde ilk görüneni ve en yaygın olanı ağızda çıkan aft yaralarıdır. Belki ağzımızda çıkan ancak hiç önemsemediğimiz bir yara Behçet hastalığının bize erken bir ikazı olabilir. Ancak ağzımızda çıkan her yara Behçet hastalığı demek değildir. Şüphelerimiz birden fazla ise ilgili bir doktora başvurmak en doğru hareket olacaktır.

Behçet hastalığının tanısında kullanılabilecek tek yöntem 'paterji' testidir. Bu test kolumuzun ön kısmına minik bir iğne batırılmak suretiyle bir maddenin enjekte edilmesiyle yapılır ve 24-48 saat içerisinde herhangi bir komplikasyon beklenir. Eğer iltihaplanma olursa testimiz pozitif çıkmış demektir. Fakat testin pozitif çıkması tanının konmasında yeterli değil yardımcıdır. Paterji testinin pozitif çıkmasıyla alarm verebilecek başka hastalıklar da vardır. Bazı kan testleri sonucunda diğer hastalıkların olmadığı teşhis edilirse Behçet hastalığı teşhisi konmuş olur.

Behçet hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte kalıtsal olduğu da söylenemez. Fakat bazı hastalarda irsî yatkınlık söz konusu olabilir. Yani 'ben niçin Behçet hastası oldum' sorusu kuvvetle muhtemel yanıtsız kalacaktır. Hastalığın bilinen bir sebebi olmadığı gibi hastalık gelmeden önce engellemenin de bir yolu yoktur. Ancak hastalığın görülme sıklığının coğrafik bölgelere ve bazı ülkelere göre değiştiği gözlemlenmiştir. Ülkemizde bu oran her 300 kişide 1'dir.Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla rastlanmaktadır.

Hastalığın bilinen kesin bir tedavisi klinik çalışmaların devamına rağmen henüz yoktur. Bu sebeple tedavinin amacı tamamen iyileştirmekten ziyade hastanın şikayetlerini mümkün mertebe en aza indirgemektir. Teşhis konmuş hastalarda iltihaplanmayı azaltmak ve önlemek için bir takım ilaç tedavisi uygulanır. Doktor gözetiminde düzenli ilaç kullanımıyla hastalık kontrol altında tutulabilir.

Hastalığın iyi yanı ise bulaşıcı olmamasıdır. Dolayısıyla hastaların yaşamlarında herhangi bir kısıtlamaya sebep olmamaktadır. Çocuk hastalar koşup oynayabilir, okullarına devam edebilirler. Yetişkin hastalarda da durun aynıdır. Hastalıktan önceki hayatlarından ödün vermeleri gerekmez. Behçet hastalarının aldıkları besinlerde de kısıtlama yapılmamaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst