Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bel Fıtığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bel Fıtığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

*Aşırı yük taşımaktan meydana gelen iki omurga arasında bulunan çekirdeği sıkıştırması sonucu meydana gelen hasarlardır.

* Bel fıtığının önemli nedenlerden bir tanesi yanlık bir şekilde kaldırılan yüktür.

*Yanlış oturuşlar ve pozisyonları da fıtığa neden olmaktadır.

*İki omurga arsındaki diskler arasından tahmin edilemediğe kadar su içermektedir. İnsanlar yaşlandıkça iki omurga arsında su oranı azalmakta ve bundan dolayı da disk dada da sert hale gelerek ve giderek yüksekliği düşmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığına neden olmaktadır.

* Disk kayması ve disk kırılması bel fıtığı hastalıklarının nedeni ailevi bir eğilim olarak da görülmektedir.

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

*AĞRI GÖRÜNMESİ: Bel fıtığı sorunu olan kişilerin kalçalarından tutunda bacaklarına kadar olan ağrıdan görülmektedir. Bu ağrılar hastaların ayak parmaklara ve topuklarına ulaşmaktadır.

*KUVVET KAYBI YAŞANMASI: Genel itibari ile bel fıtığında ayak bileğinde güç kaybı meydana gelmektedir. Bu cephelerde gelen sinirlerin güç altında kalması nedeni ile ayak bileklerinde kuvvet kaybı meydana gelmektedir

*HİS KAYBI OLUMASI: Bel fıtığı hastaların ağrı hissettikleri bacağının ayakları üstünde ve parmaklarında his kaybı ve uyuşma görülür.

*CİNSEL FONKSİYONLARIN KAYBI: Hastalığı ilerlemiş vakalarda cinsel fonksiyonlar ne yazık ki olumsuz yönde etkilemektedir

BEL FITIĞIN TEDAVİSİ

Bel fıtığının değişik evreden meydana gelmektedir. Bu evrelere göre de çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavide erken teşhisin önemini vurgulamak isterim. Her ağrıyan bel aynı zamanda fıtık olduğu anlamına gelmez. Bundan dolayı bel ağrılarınızdan şikayetçi iseniz doktorunuza başvuru yapmanızı öneririz. Bel fıtığı tedavisinde ilk başta cerrahi dışı tedaviler ön görülmektedir. Cerrahi dışı yöntemle birçok hasta sağlığına kavuşabilmektedir. Ama cerrahi dışı tedavisinde olumlu bir sonuç alamadığınızda kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve antienflamatuar gibi ilaç tedavisine başlanmaktadır. Ayrıca da vakaların birçoğu fizik tedavi ile de sağlıklarına kavuşmuşlardır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst