Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bici Bici Nedir ve Nerede Yenir?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
İsmi gibi garip olan yiyecek bir nevi tatlı sınıfına giriyor. İçeriğini kısaca anlatalım kararı siz verin isterseniz. Öncelikle ismini sadece Adanalı tanıdığınız varsa ya da yazın şehre giderseniz görebilirsiniz.

İçerisinde su ve nişasta karışımından yapılan muhallebi bulunuyor. Kaynatılarak yapıla bu karışım daha sonra bir tepside soğutulmaya bırakılıyor ve katı hala dönüşüyor. Kare küp şeklinde dilimlenerek tabaklara konuyor. Küp halindeki bici üzerine kalıp buz rendelenerek karsambaç haline getirilir ve eklenir. Buz üzerine kızılcık şerbeti, meyan kökü, şurup ve gül suyu karşımı bir şerbet buz üzerine dökülür. Üzerine son olarak bolca pudra şeker eklendikten sonra hazır hale gelen bici bici üzerine sunumu güzelleştirmek adına muz, çilek gibi farklı meyveler eklenmekte.

Genel de Adana’da her yerde görebileceğiniz ve tablacılarda satılan Bici Bici asıl olarak sıcak yaz günlerinden barajın kenarında Amerikan Adası olarak geçen yerde yenmeli. Amerikan adasına girdiğiniz yol boyu sayısız bici bici esnafı aracınızın önünü keserek sizi mekanda ağırlamak isteyecektir. Birbirinden renkli bu mekanlar kışında salep gibi sıcak satışlarla açık olmakta. Adanalıların yerlileri tarafından mangal yapacak yerleri engelledikleri düşüncesiyle sevilmeyen bu mekanlar kabul etmek gerekir ki Adanamızın simgesi haline gelmiş durumda.
 

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Bursada da bol miktarda var. 30 yıl önce de vardı ama adı buzlu muhallebiydi. Son 10 yıldır bicibici muhallebici diye satılıyor. Efsane güzel.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst