Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bilişim suçu nedir ve bilişim suçu istatistikleri nelerdir?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.

Bu yazımda bilişim suçu nedir, hangi suçlar bilişim suçu kapsamına girer ve bilişim suçu işleyen insanların genel özellikleri hakkında çeşitli bilgiler vereceğim.

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Bilişim teriminin sadece bilgisayardan ibaret olmadığını kabul etmemiz gerekir. Bilişim demek elektronik sistemleri içeren her türlü şey olarak kabul edilebilir. Örneğin bir telefon veya tablet veya akıllı bir saat bile bir bilişim ürünü olarak kabul edilebilir. Bilişim suçu ise bu cihazlar üzerinden işlenmiş olan her türlü suç olarak kabul edilebilir. Bu suçların özellikleri ise bilgi ve teknolojinin suistimal edilmesi ve bilgi ve teknolojinin karşıdaki insanlara zarar vermesidir.

Bilişim hukukunun gelişimi son zamanlarda hızla artmıştır çünkü teknoloji çok hızlı ilerlemiş ve bilişim suçları ise oldukça yaygınlaşmıştır. Artık her gün internette takılan bir insanın bir kabalığa maruz kalması kaçınılmaz hale gelmiş ve devletler bu duruma el atarak bu hoş olmayan durumu ortadan kaldırmak amacıyla bilişim hukukuna daha fazla yatırım yapmaya başlamışlardır.

Bilişim suçlarının belirli başlı bazı özellikleri bulunmaktadır. Genellikle bilişim suçları bilgisayar kullanılarak yapılmaktadır yani bilişim suçlarındaki suç oranları %95 bilgisayar %5 diğer sistemler olarak kabul edilebilir. Bilişim suçunun aşırı artması ise riskinin az olması ve yüksek kazancın kolay olması sebebiyledir. Birçok ülkede bilişim suçları ile ilgili kanunlar yetersizdir.

Bütün bu suçların özelliklerinin dışında bilişim suçu işleyen kişilerin yaş ortalaması genellikle 16 - 17'den başlayarak 34 - 35 yaş arası gençlerden oluşur. Bilişim suçu genellikle bireysel olarak işlenmesine rağmen son zamanlarda örgütsel olarak da bilişim suçu durumu yaygınlaşmıştır.

Bilişim suçlarına maruz kalmış kişiler veya kurumlar genellikle bu durumu itibar kaybetme kaygısı sebebiyle şikayet etmeden gözardı etmektedirler. Bu durum ise bilişim suçlarının hızlı bir şekilde artışına sebep olmaktadır. Yani şöyle bir örnek vermek gerekirse bilişim suçundan ceza alan insanların sayısı arttıkça bilişim suçlarının işlenme oranı da ters orantılı şekilde azalacaktır. Bazı bilişim suçları uluslararası bir krize bile sebep olabilir yani bir grup gencin Türkiye'de toplanarak farklı bir ülkenin bakanlıklarının sitelerine saldırması uluslararası anlamda daha sonradan sorun teşkil edebilecek bir durum olarak karşımıza çıkabilir ve bilişim hukukunun yetersizliğinden dolayı bu insanların ceza almaması yapılmış olan bu eyleme bir meşruluk kazandırmaktadır.

Bunların haricinde bir de bilişim suçu türlerinden bahsedelim.

Bilişim suçları çok geniş bir alandır. Bilgisayar sistemlerine sızmak, bilgisayar kullanılarak dolandırıcılık yapmak veya bilgisayar kullanılarak çeşitli belgelerde sahtecilik yapmak bilişim suçu olarak kabul edebiliriz. Bir bilgisayar yazılımının deneme sürümünün dışında yasadışı bir yolla full sürümünü kullanmak bir bilişim suçudur. Herhangi bir kişiyi taklit etmek yine bir bilişim suçudur. Yasadışı yani normal hukuka göre ceza unsuru içerebilecek herhangi bir örgütü desteklemek, propagandasını yapmak yine bilişim suçu olarak kabul edilebilir.

Bunların dışında +18 yayınlar, tütün kullanımının teşvik edilmesi, uyuşturucu kullanımının özendirilmesi veya satışı, herhangi bir şekilde gerçekleştirilen hacking olayları da bilişim suçları kapsamına girer.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst