Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bipolar Bozukluk Nedir ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bipolar Bozukluk Nedir ?
Psikolojik rahatsızlıkların en sık görünenlerinden bir tanesi de Bipolar bozukluk adı verilen ve daha öncelerde manik depresyon olarak adlandırılan rahatsızlıktır. Dünya'nın her yerinde aynı sıklıkla rastlanan bu rahatsızlık istatiksel olarak 15 - 65 yaş arası kişilerin %2sinde görülmektedir. Türkçe karşılığı olarak "iki uçlu duygulanım bozukluğu" şeklinde tanımlanır. Başta zararsız gibi görülse de tedavi edilmemesi durumunda ağır sonuçları olabilir. Bipolar bozukluğa sahip kişiler ruh halinde aşırı değişiklikler yaşarlar. Bu süreç ilk başta sıradan bir durum gibi görülse de intihara kadar varan sonuçları vardır. bu rahatsızlığa sahip kişiler hem iş hayatlarında hem de sosyal hayatlarında sağlıklı bir süreç devam ettiremezler. Bu kişiler adeta hayatlarını iki farklı dönem içerisinde gidip gelerek geçirirler. Birinci durum "Manik" dönem olarak adlandırılır ve bu süreçte kişi hareketli, enerji dolu, konuşkan ve güçlü bir yapıya sahiptir. sonra birden bire ikinci evre başlar. "Bipolar süreç" olarak adlandıracağımız bu süreçte kişi kendini değersiz hissetmeye başlar, hiç bir şeyden zevk almaz, çabuk sinirlenir, kendiniz halsiz hisseder, sürekli bir üzüntü halindedir ve hatta ağlama nöbetleri yaşayabilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren belirtiler nedeni ile tanı konulması zor rahatsızlıklardan bir tanesidir
Bipolar bozukluğa yakalanmakta genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Bu rahatsızlığa yakalananların neredeyse %85-90 kadarı en az bir kez hastanede yatarak tedavi görmüştür. Bunun temel nedeni ise hastaların intihar eğiliminden uzak durmasını sağlamaktır. Kişiler hayatlarının her döneminde aynı ruh halinde olamayacaklarından ileri seviyede olmaya Bipolar bozukluklarda rahatsızlık farkedilmeyip bu duygu değişikliklerinin normal olduğu düşünülmektedir. Fakat herhangi bir tetikleyici olmaksızın duygularınız uç noktalarda gidip geliyor ise bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst