Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bir Beceri Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Beceri Geliştirme


Bir beceri ne kadar sürede öğrenilir? Yani hayatımızı kolaylaştıracak, öz geçmişimizde işe alınma oranımızı artıracak ve işlerimizi daha kısa sürede halletmemizi sağlayacak becerileri ne kadar sürede öğrenebiliriz? Aslında bu konuda ortada dolaşan çok yanlış bir kanı vardır. O da bir beceriyi geliştirmek için 10.000 saat elde edilmek istenen beceri üzerinde çalışılması gerektiği yönündedir. Yanlış diyoruz çünkü bu teoremi ortaya koyan ve bu konu hakkında somut deliller sunan Outliers kitabının yazarı Malcolm Gladwell 10.000 saatin o beceri üzerinde uzmanlaşmak için geçerli olduğunu söylüyor. Kitabı okumamış olan ve bu teze denk gelmiş kişilerde zamanla bu bilgiyi yanlış yorumlayıp beceriyi edinmek için bu süreye ihtiyaç duyduğumuzu söylüyor. Eh hal böyle olunca pek çok kişi yeni bir işe başlamaya korkar oluyor. Sebebi ise çok yoğun bir çalışma ile neredeyse 5 yıl gibi bir sürede edinebilme düşüncesinde yatıyor. Peki bu durum gerçekten böyle mi? Cevap sizin de tahmin edeceğiniz gibi hayır. Hadi o zaman beceri nasıl kazanılır, beceriler nasıl gelişir ve ne kadar sürede yeni bir beceri edinilir konularına değinelim.


Beceri Nedir?


Beceri bir süre veya enerji dahilinde herhangi bir sonucu amaçlayarak belirli bir görevi yerine getirmeye denir. Kısaca zamanında emek verip edinilen ve kişiyi normal insanların önüne geçiren yetenekler olarak da tanımlanabilir. Hızlı okuma bu konudaki en iyi örneklerden birisidir. Sizin de bildiğiniz gibi hızlı okuma becerisine sahip kişiler normal insanlara göre 4 hatta 5 kat daha hızlı okuma yapabilirler. Yani bilgiyi neredeyse 5 kat daha hızlı bir şekilde işleyebilirler. Sürekli bilgi işlemek zorunda olduğumuz bu çağda böyle bir yetenek kişileri normal insanların oldukça önüne geçirmektedir. Aynı şekilde klavyeden hızlı yazma becerisine sahip birisini de örnek verebiliriz. Normal kişiler dakikada 10 ila 20 kelime arasında yazarken hızlı yazma becerisi olan kişiler dakikada 80 ila 100 kelime arası yazabilmektedir. Hal böyle olunca da özellikle mesleki anlamda işleri daha kısa sürede halletmek ve daha fazla görevin üstesinden gelmek mümkün olmaktadır.


Beceri Nasıl Kazanılır?


Öncelikle akıl ve mantık çerçevesinde düşünecek olursak becerilerin tamamen pratik ile alakalı olduğunu herkes bilir. Zira bir eğitim satın alıp veya bir kursa kaydolup 1 gün içerinde hızlı okumanın mümkün olmayacağını herkes bilir. Çünkü beceri ile o becerinin başarısı birbiri ile orantılıdır. Kısaca ne kadar pratik o kadar iyi bir beceri. İşin güzel tarafı ise beceri kazanmak oldukça kolaydır. Çünkü günümüzde ortalama zekaya olan bir kişi istediği her türlü beceriyi 20 saatte edinebilir. 20 saat diyoruz çünkü yapılan araştırmalar herhangi bir beceriyi edinme süresinin 20 saat olduğunu kanıtlamıştır. Outliers kitabının üstüne durduğu konu ise o beceri konusunda uzmanlaşmak için 10.000 saat harcanması gerektiği yönündedir. Peki beceri nasıl kazanılır? Bu sorunun da cevabı oldukça basittir. Bilgiye en kolay ulaştığımız çağda olduğumuzu varsayarsak istenilen beceri internet aracılığı ile kolaylıkla öğrenilebilir. Hızlı okuma örneğine dönecek olursak Youtube, Udemy, Edc ve khanacademy gibi platformlar sayesinde ücretli veya ücretsiz eğitimler alarak istenilen beceri kısa sürede öğrenilebilir. Zaman için de yapılan pratikle de o beceri konusunda uzmanlık edinilebilir. Yapmanız gereken tek şey sizi hayatta öne geçireceğinizi düşündüğünüz becerileri edinmek ve o konuda zaman içerisinde uzmanlaşmaktır. Hatta bunları birer alışkanlık haline getirip bilincinizi devre dışı bırakarak bu eylemleri yaparsanız istediğiniz hayatı yaşayabilirsiniz. Başarılı insanları yakından incelediğinizde hepsinin de birçok beceriyi alışkanlık haline getirdiğini ve bunları hayatının merkezine koyduğunu göreceksiniz. İşte başarılı insanlar ile normal kişiler arasındaki farklar bu kadar basittir. O zaman şunu soralım; siz hangi becerileri edinip hayatta öne geçeceksiniz?
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst