Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Börekçi Açmak ve Para Kazanma

Börekçi Açmak İçin Gerekenler


Siz de ufak şirin bir dükkan tutarak börek satabilirsiniz. Fazladan bir sermayeye de gerek yok üstelik. Börek yapmayı biliyorsanız bu sizin için artı avantaj olacaktır. Yok, ben anlamam börekten kasada durabilirim derseniz de bir usta tutmanız gerekecek. Ufak bir dükkana yerleştirilmiş düzenli ve hoş duran börek tezgahınız dükkanınızı şirin gösterecektir. Hijyen konusunda katı olmanız ve hijyen kurallarına dikkat etmeniz ikinci büyük kriter diyebiliriz. Zaten olmaz ise olmaz temizlik konusudur. Kimse pis görünen bir dükkandan börek almaz. Bu nedenle daha titiz olarak müşteri sayınızı her geçen gün daha da fazla şekilde arttırabilirsiniz.


Nerelere Börek Salonu Açsam Tutar


Börekçiler genelde kahvaltı için uğranan yerler olduğundan insanların işe gidiş istikametleri bence daha uygun olabilir. Mesela metro istasyonlarının yakınları metrobüs duraklarının yakınları yada otobüs duraklarına yakın yerler. Yeri neresi olursa olsun börek salonu kazandırır. Tabi burada sizin de etkili rolünüz olacaktır. Müşteri ile olan hitabınız ve hijyen kurallarına uymanız, yeterlilik sertifikalarınız çok önemli.


Börek Salonu Açsam Çok Para Kazanır Mıyım?


Değerli bir arkadaşımdan bu konuda yardım istedim. O da beni çok meşhur bir pideciye götürdü. Adını burada vermek reklamını yapmak olacağından paylaşmıyorum. Kendisi 45 yıldır aynı dükkanda börekçi. Kendisi ile biraz sohbet edip basın mensubu olduğumu ve işin detaylarını öğrenmek istediğimi söyledim. Sağ olsun beni kırmadı. Bundan 45 yıl önce babasının açmış olduğu börek salonu aynı lezzetini koruyormuş. Özel yağlar kullandıklarını unu ve ek malzemelerini yörelerden getirdiklerini söyledi. Zamanında babası bu denli börek yapınca kısa sürede tanınmış. O da Türkiye’nin 17 iline şube açmış. Diğer illerde aynı lezzeti koruyamadığından ve her şubesine yetişemediğinden iflas etmiş.


1996 yılında yaklaşık 5 daire parası borç ile ilk dükkanı kalmış elinde. Azim etmiş ve borcunu kapatmış. O tek küçük dükkanı ile yeniden İstanbul’da iki ev almış. İkisini de özel üniversitede olmak üzere evlat okutmuş. Aylık kazancını sormak istemedim zaten kendisi de söylemedi ancak yarım saat dükkanında kaldığım süre zarfında nereden baksanız 200-500 TL’lik satış yapılmıştır.


O ünlenmiş artık tabi satar diye düşünmeyin daha iyi olmak için engel yok. Daha güzel hizmet sunmanın sonu yok.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst