Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bronşitin Bitkisel Tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bronşitin Bitkisel Tedavisi

Bronşit çoğunlukla grip ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı bir enfeksiyonun ardından akciğerlerde ortaya çıkar. Bronşit tedavisinde öncelikli olarak uygulanması gereken metot, hastanın yeterince dinlenerek günlük aldığı gıdalara takviye olarak ek gıdalarla beslenmesidir. Bu şekilde bronşitin daha hızlı ve kısa bir süreçte iyileşmesi sağlanabilmektedir.

Dinlenme ve gıda takviyesinin yanı sıra binlerce yıldır büyüklerimiz tarafından uygulanmış olan, kulaktan kulağa aktarılarak bugünkü haliyle " Alternatif Tıp" tanımıyla anlamlandırılan, bitkilerin çeşitli oran ve şekillerde kullanımını sağlayarak belli başlı hastalıklara karşı oluşturulan yöntemler de bulunmaktadır. Günümüzde bitkisel tedaviler gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaktadır. Bronşit Bitkisel tedavisi doğada bolca bulunan, doğru ve yerinde kullanıldığı sürece şifa kaynağı olan bu bitkilerden faydalanılarak birçok kişi tarafından uygulanmaktadır.

Uygulanış şekilleri her bitki için farklı oran ve metodlarda olmaktadır. Bu yazımızda halk arasında bronşit tedavisinde sıklıkla kullanılan bitkiler ve nasıl kullanıldıkları hakkında kısaca bilgiler bulabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı
Çok etkili bir balgam söktürücü olan okaliptüs bitkisinin yağından 4 damla kaynayan suyun içine damlatılarak, akabinde çıkan buharının solunması yoluyla bronşitin tedavi edildiği bilinmektedir. Okaliptüs bitkisinin sadece yağı değil aynı zamanda yapraklarından yapılmış çayı da iyileştirici etkiye sahiptir. Gerek solunarak, gerekse ağız yoluyla vücuda alınan okaliptüs bitkisinin bir kısım yağı akciğerlerde tutulur. Bu tutulma iyileşme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu balgam söktürücü ferahlık verici ve antiseptik etkiyi yerine getirir.

Sarımsak
Bol miktarlarda çiğ olarak yenen sarımsağın da bronşit tedavisinde iyileştirici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Sarımsağın nahoş olan kokusu düşünüldüğünde bu yöntem halk arasında pek tercih edilen bir yol olmasa da Anti bakteriyel ve Anti viral özelliklerinden dolayı sarımsağın bronşit tedavisinde mutlaka kullanılması önerilmektedir.

Ayrıkotu
Yine Okaliptüs bitkisi gibi balgam söktürücü yani ekspektoran etkisi bulunmaktadır.

Andız Pekmezi
Halk arasında denenerek iyileştirici etkileri onanmış olan andız bitkisinden elde edilen pekmez, sabah akşam birer yemek kaşığı aç veya tok alındığında ekspektoran yani balgam sökücü etki göstererek bronşitin iyileşme sürecine girdiği gözlenebilmektedir.

Ekinezya
Siyah çay gibi demlenen Ekinezya bitkisi sabahları ve akşamları bir fincan içilmektedir.

Biberiye
Yaprak ve çiçekli kısımlarından çayı demlenen biberiye bitkisini 1 fincan su içine 1 küçük çay kaşığı oranında kullanıp 1 veya daha fazla fincan içildiğinde rahatlatıcı ve iyileştirici etki görülmektedir.

Yukarıda sıralanan bitkiler bronşit tedavisinde fayda görülebilecek, en sıklıkla kullanılan bitki türleridir. Düzenli ve belirtilen oran ve şekillerde kullanıldıklarında faydalı oldukları halk arasında bilinmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst