Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Bronşitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bronşitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soluk borusu iki koldan oluşur. Bu iki kolundan her birine bronş denir. Bronş ve bronşçukların çeşitli sebeplerle tıkanması veya iltihaplanması bronşit hastalığını oluşturur. Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan bronşit özellikle çocuklarda daha fazla görülmektedir. Yaygın ve bulaşıcı bir şekilde seyreden bronşit; bronşlarda şişme, yanma, ağrı, öksürük, balgam şeklinde ortaya çıkar. Sebepleri oldukça değişkenlik gösterir. Genellikle geçirilen soğuk algınlığından sonra beliren bu hastalığın ortaya çıkmasında sigara dumanı, alerjik reaksiyonlar, rutubetli ortamlar, fabrika dumanları, ani ısı değişiklikleri de etkilidir.

Bronşit akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde görülür. Akut bronşitin belirtileri, hafif baş ağrısı, halsizlik, hışırtılı solunum, öksürük, balgam şeklinde görülür. Öksürük başlarda kurudur fakat sonraları balgam şeklini alır. Kronik bronşit ise bu belirtilerin daha uzun süre görülmesiyle anlaşılır. Kronik bronşit hastaları genellikle iki veya daha fazla senedir bu belirtileri yaşıyor olmalıdırlar. Nefes darlığı kronik bronşitin anlaşılmasında önemli bir etkendir.

Bronşitin tedavisi nasıl yapılır? Akut ve kronik bronşitin tedavisi değişik yollardan yapılmaktadır. Sigara içen kronik bronşit hastalarının mutlaka sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Ayrıca çalıştıkları iş yeri bronşlara zarar verecek tozlu ve zararlı gazlara açık bir ortamda ise iş yerinin değiştirilmesi tedavinin etkisini göstermesi için oldukça önemlidir. Bolca sanayi kuruluşlarının bulunduğu, nem ve hava kirliliğinin olduğu şehirlerde yaşayan kronik bronşit hastalarının bulundukları şehri değiştirmeleri yararlı olacaktır.

Bu önlemlerin alınması kronik bronşit hastaları için hastalığın yenilenmesi faktörünü en aza indirgeyecektir. Hastanın boğazından kültür alınıp tedavinin sonuca göre şekillenmesi yanlış tedavi uygulamalarının önüne geçecektir. Kronik bronşit hastalarının gerektiği zaman oksijen verilerek tedavi edildiği de olur. Bunların dışında özellikle akut bronşit hastalığı olan kişiler; ateş düşürücüler, öksürük şurupları, ağrı kesiciler kullanırlar. Öksürük bronş salgısının temizlenmesi için oldukça önemlidir.

Bu yüzden bronşit hastalarının aşırı şekilde öksürük şuruplarını kullanmaması gerekir. Balgamın daha kolay çıkarılması için balgam söktürücüler kullanmak yararlı etki gösterecektir. Virüs nedenli ortaya çıkan akut bronşitin tedavisinde antibiyotik kullanmanın bir yararı bulunmamaktadır. Fakat hastalık virüsün yanında bakteri nedenli de oluşmuşsa antibiyotik kullanılabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst