Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Brusella Hastalığı ve Belirtileri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Brusella Hastalığı ve Belirtileri

Brusella hastalığı, tıbbi bir terim olarak ifade edersek Bruselloz; 'Malta Humması' yahut 'Akdeniz Humması' , 'Akdeniz ateşi' , 'Bang hastalığı' olarak da bilinmekle birlikte Brucella bakterileri yüzünden ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Halk arasında ise peynir hastalığı olarak anılır.

Brusella hastalığı, aslen bir hayvan hastalığı olmasına rağmen insanlarda da görülür. Duyarlı hayvanlara genellikle, hayvanlarla doğrudan temas veya hayvanların akıntıları ile atıklarından çevresel yolla bulaşır. İnsanlara ise ağız yolu, direk ciltten temas, solunum yolu, cinsel temas yollarıyla bulaşır. Hayvanın idrarından ve gebelik materyallerinden de insanlara bulaşabilir. Laboratuar çalışmalarında kaza sonucu bakteriler insanlara bulaşabilmektedir. Veteriner ve laboratuar çalışanlarında solunum yoluyla yahut deri bütünlüğünün bozulduğu yerlerden, açık yaralardan bulaşabilir.

Hastalık insanlara besinler yoluyla da geçebilir. Kaynatılmadan ya da pastörize edilmeden tüketilen süt ve süt ürünlerinden (taze peynir, krema vb.) bulaşır. Kaşar, tulum peyniri ile kaynatılmış sütten mayalanarak yapılan yoğurt ile bulaşmaz. Salamura peynirler de yüksek oranda tuz içerdiklerinden hastalığı bulaştırıcı bir kaynak değildir. Tüm bunlar ancak Brusella bakterisi taşıyan hayvanlardan elde edilen ürünler için geçerlidir. Brusella bakterisi bulunan hayvanın iyi pişmemiş eti özellikle sakatatları (karaciğer, dalak vb.) hastalık için risk oluşturmaktadır.

Brusella hastalığı belirtileri ise; ateş, kimi zaman yükselen ateş, terleme, halsizlik, iştahsızlık, sırt ağrısı, miyalji (kas romatizması) dir. Ateş-düzelme periyotları, iskelet sistemine ait belirtiler, nöropsikiyatrik şikayetler ve kronik yorgunluk hastalığın ilk belirtilerini takip eder. Titremeyle gelen yüksek ateş, gece terlemesi, baş ağrısı, bel ağrısı gibi belirtiler; birçok hastanın bu belirtileri romatizmal hastalık sanarak hastanelere başvurmasına sebep olur. Brusella hastalığı öncelikle kemikleri etkiler. Kalça kemiği en sık ağrıyan yerdir. Bakteriler başka organlara da sıçrayabilir. Kalça ağrısı ve yüksek ateşle doktora giden hastalara öncelikle brusella tetkiki yapılır.

Brusella bakterisi pek çok organı etkileyebilir. Kan tablosunu değiştirebilir. Kansız kişilerin de brusella için doktora başvurmaları gerekir. Ayrıca hastalığa yakalanan kişilerde mide-bağırsak sistemi, idrar yolları ve üreme sistemi, merkezi sinir sistemi, kalp-damar sistemi ve kan yapım sistemine ait ciddi komplikasyonlar da gelişebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst