Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çağın Hastalığı Obezite ve Çocuklarda Obezite

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Obezite; vücutta normalden fazla yağlanma olması olarak tanımlanabilir. Yaşamın sürdürülebilmesi için beslenmeye ihtiyaç vardır. Fakat beslenme canımızın istediği her şeyi yemek, açlığı bastırmak demek değildir.


Bu yüzden ihtiyaç duyulan enerji düzeyinde ve doğru şeyler ile beslenilmelidir.


Obezite, beden kitle endeksinin hesaplanmasıyla belirlenir. Bu değer boyun karesini kiloya böldüğümüzde elde ettiğimiz değerdir. 18 – 25 arası normal kabul edilir. 25in üzeri hafif şişman 30 üzeri ise obezite kabul edilir bunlar da derecelendirilmiştir. Fakat hastalık olarak kabul edilmesi 40 üzeri durumlarda söz konusudur. Obezitede genetik yatkınlık faktörü belirgindir. Ebeveynlerinden biri bu hastalığı olan çocukların obezite olma riski %30’dur.


Çocuğun anne sütüyle beslenip beslenmemesi, ailenin gelir düzeyi, ailedeki şeker hastalıkları da obezite riskini etkilemektedir. Gelir düzeyi düşük aileler daha çok karbonhidrat ağırlıklı beslendiğinden obezite riski artmaktadır. Obeziteden korunmak için düzenli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır ve bol su tüketilmelidir ve sağlıklı beslenmenin önemi aşılanmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst