Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuğunuz Yalan Söylüyorsa Dikkat Edin

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuğunuz Yalan Söylüyorsa Dikkat Edin
Çocuklarda yalan söyleme alışkanlığı çok küçük yaşlardan itibaren baş göstermekte ve ebeveynlerin bunu farkettiği andan itibaren çocuktur diyerek geçiştirilmemeli görmezden gelinmemelidir. Çünkü bu zamanla bir alışkanlık, bir davranış bozukluğu haline gelmektedir. Üstelik birde yalan söylemenin yanı sıra tırnak yemek, kekemelik, saldırganlık, altını ıslatmak tembellik gibi davranış bozuklukları da varsa durum ciddi olabilir. Yaş ilerledikçe yalan söyleme alışkanlığı daha büyük sorunlar ortaya çıkartabilir.
Öncelikle unutmamak gerekir ki çocuklar yalan söylemeyi doğrudan olmasa da bir şekilde yetişkinlerden öğrenir. Özellikle de kendilerine rol model olarak seçtikleri yetişkinler bu konuda çok daha etkilidir.
Çocuklarda yalan söylemeyi tetikleyen nedenlerden bir tanesi de ilgi çekme arzusudur. Bu konuda yaş önemli bir faktördür. 5-6 yaş ve altı çocuklarda yalan genellikle daha fazla ilgi görmek, gördüğü sevginin yetersiz kalması ve daha fazlasını istiyor olmasından kaynaklanan bir durumdur.
Çocuklarda yalan söylemeye iten nedenlerden bir diğeri güven kazanmak ve başarısızlıklarını örtmektir. Örneğin okulda çeşitli nedenlerden başarısız olan çocuklar ailesi tarafından aşağılanmaktan korktuğu yada başarısız olarak nitelenmeyi içine sindiremediği için çeşitli yalan ve bahanelere başvurabilir.
Sürekli ceza veren, özellikle de şiddet uygulayan ailelerde çocuklar cezadan kurtulmak için yalan söyleme yoluna başvururlar ve bir süre sonra zora girdikleri yada sonunda işlerine gelmeyecek bir sonuç olduğu her durumda yalan söylemeye başlayacaklardır.
Alışkanlık haline gelen bu yalanlar da bir süre sonra çocuğunuzun toplum içerisinde güvenilmez dışlanan biri olmasına neden olacak ve zaten yalan alışkanlığı ile başlayan kişilik bozuklukları bu dışlanmaların da etkisi ile daha da artacak ve hem psikolojik hem de sosyal sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuz yalan söylemeye başladığı andan itibaren önlem almaya özen gösterin. Hatta mümkünse bir uzman yardımı alın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst