Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

ÇOCUK EĞİTİMİNDE DRAMA

cigdemakbas 

Üye
T.C Onaylı
Katılım
14 Ocak 2020
Mesajlar
4
Tepki puanı
2
Golden Thread
0
Puanları
3
DRAMA
Doğaçlama, rol oynama vb. tiyatro ya da drama tekniklerinden yararlanılarak, bir grup çalışması içinde, bireylerin bir yaşantıyı, bir olayı, bir fikri, bir konuyu , bir kavramı veya bir davranışı, kendi duygu,düşünce,gözlem, deneyim, hayal gücü ve yaşantılarından yola çıkarak eyleme dönüştürdüğü ve yeniden yapılandırarak canlandırdığı bir süreçtir.
Birçok eğitimci en etkili ve kalıcı öğrenme sürecinin ‘yaparak-yaşayarak öğrenme’ olduğu konusunda hemfikirdir. Drama, ‘yaparak-yaşayarak öğrenme’ bakımından en etkili yöntemlerden biridir.İçsel bir durumun, bir tasarımın, bir düşüncenin eyleme dönüşmesidir.Dramada birey düşünür, plan yapar, organize eder ve düşüncesini eyleme dönüştürerek uygular. Bu süreçte de yaşantılar yoluyla yeni davranış ve duyguları öğrenir, deneyim sahibi olur. Böylece birey duygularını kontrol edebilme, değiştirebilme, düşüncelerini ifade edebilme, konuşarak iletişim kurabilme gibi yeteneklerini geliştirir.
Dramayı çekici kılan, çok yönlülüğü ve oynamaya/canlandırmaya dayalı etkili dilidir.
Drama bir bakıma oyundur. Çocuk ve oyunun birbirine ne kadar çok yakışan iki olgu olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Çocuk, çevre ile iletişime geçtiği andan itibaren oyun ile bağ kurmaya ve raslantısal deneyimlerle öğrenmeye başlar. Ancak drama da amaç çocuğu oyalamak, ona hoşça vakit geçirtmek, eğlendirmek değildir. Amaç söz konusu oyun sürecinde çocuğun kendini geliştirmesi bakımından yaşantılar yoluyla yeni öğrenimler kazanmasıdır.
DRAMANIN YARARLARI
Drama yönteminde bütün duyu organları etkin bir şekilde kullanıldığı için çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerileri gelişir. Böylece çocuk kendini ve sorunlarını ifade edebilmeyi ve yorumlamayı öğrenir. Drama, çocuğun utangaçlık, çekingenlik vb. olumsuz duygulardan arınmasını baş etmeseni sağlar. Çocuğun üretkenliğini arttırır.
Çocukta olay, olgu ve kavramları bir mantık süzgecinden geçirme yeteneği oluşur ve kendisine sunulan her şeyi olduğu gibi kabullenmeden araştırıcı olmaya yönelir.
Olaylar arası bağlantı kurabilme baş etme becerileri kazanma işbirliği yapma grup dinamiğine katılma ve grubu yönetebilme becerilerini geliştirir.
Yapılan etkinliklerde duyguların ifade edilmesine de yer verildiğinden kendini tanıma ve motive edebilme yeteneği geliştirilmiş olur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst