Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuk Gelişiminde Babaların Rolü Ne Olmalı ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuk Gelişiminde Babaların Rolü Ne Olmalı ?

Her ne kadar yeni doğan bir bebek annesine daha fazla ihtiyaç duysa da bir bireyin sağlıklı gelişimi için babanın varlığı ve rolü de son derece önem teşkil etmektedir.
Bu durum kendini bireyler üzerinde ilerleyen yaşlarda sıkça kendini göstermektedir.
Özellikle çalışan annelerin çocukları, çalışmayan annelerin çocuklarına kıyasla babaya daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar.
Çünkü bir bireyin yetişkinlik dönemindeki okul, iş ve kişisel başarıları bebeklik ve çocukluk dönemlerinin nasıl geçtiği ile doğrudan ilişkilidir.
Bu bakımdan çalışan annelerin çocuklarının ilgisiz kalmaması açısından babanın rolü daha fazla etkili olmaktadır.

Babalar ile çocuklar arasındaki sağlıklı ilişki küçük yaşlardan itibaren kurulmalıdır. Çünkü kişilerde aile bilinci ve sevgisi küçük yaşlarda başlamaktadır. Çocukların babaları ile birlikte yapacakları etkinlikler bu bilinç ve sevgi olgusunu en sağlıklı şekilde temellendirmektedir.

Özellikle erkek çocuklarda babanın bir rol model olması, babanın çocuk üzerindeki davranışlarının önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Örneğin bir çocuğa sürekli dişlerini fırçalaması gerektiği hatırlatılmak yerine, babanın çocuk ile birlikte dişlerini fırçalaması çok daha etkilidir.
Veya aynı şekilde sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların zararları sadece anlatılmamalı, aynı zamanda çocukların önünde yapmayarak da davranışsal olarak desteklenmelidir.

Ayrıca aile bireylerinin söyledikleri sözleri istikrarlı bir şekilde uygulayabilmeleri de çocuk gelişimi için en önemli faktörlerden biridir. Bu bağlamda anne ve babanın aynı sözleri söyleyip, aynı davranışlarda bulunmaları ve birbirlerini desteklemeleri çocuklarda güven duygusunu geliştirmektedir.
Annenin ve babanın birbiri ile çelişmesi, annenin veya babanın istemediği bir etkinliği karşı tarafın gerçekleştirmesi çocuklarda yetişkinliğe dek ulaşan bir güven eksikliği yaratmaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst