Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuk Gelişiminde Bebeklik Döneminin Zekaya Etkisi

Yıllardan beri ne olduğu tam olarak tanımlanamayan bir tanım olan zeka faktörü, şüphesiz günümüzde insanoğlunun varlık olmasını sağlayan, insanı hayvanlardan ayıran akıl faktörü ile çok yakın ilişkide bulunan bir faktördür.


Önceleri sağlık hizmetleri gelişmemişken, doktorlar bebeğin zekasının kalıtsal olduğunu, doğumdan sonra gelişmediğini söylüyorlardı. Ancak günümüzde zekanın da geliştirilebilen bir özelliği olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. %70’i kalıtsal yani genetik, %30’u sonradan çevresel etkilerle olduğu öne sürülmüştür.


Araştırmalara göre bebeğin zeka gelişimi hakkında şu sonuçlara varılmıştır:


Bebeğin zeka gelişimi için bir yaşını doldurmasına kadar geçen süre çok önemlidir. Bebek ilk ayında doğuştan gelen içgüdülerle davranışlarını sürdürecek, ikinci ayın başından itibaren ise çevredeki hareketlilik, olup bitenler, bebeğin dikkatini çekmeye başlayacak ve onları doğal olarak tanımak isteyecek, bir taraftan da dinlemeyi öğrenecektir.


İlk olarak bebeğin kendisi gibi hareketli olan mükemmel bir mekanizmaya sahip olan insanlar dikkatini çekecektir. İlk zamanlar bebeğin gördükleri aile içi fertlerden başkası olmayacak, özellikle annesi ile bağlılık içinde bulunup ona en yakın kişi yine annesi olacaktır. Burada bebeğin gelişimi üzerinde annenin etkisi şüphesiz çok büyüktür. Bebek bu dönemde çevresinde gördüklerini yapmaya çalışacak, müthiş bir gözlem yapacak, tuhaf sesler çıkartacaktır. Bu süreç aslında, belki de yaşamı boyunca devam edecektir.


Başka yapılan araştırmalara göre ise, bebeğin 4 yaşına kadar gözlemler sonucu edindiği, öğrendiği, duyduğu bilgiler, ergenlik yaşamından tutunda, yaşlılığa kadar etkisini göstermektedir. Bu nedenle 4 yaşına kadar çocuğa çok şey öğretilmesi, gayet iyi sonuçlar vermektedir. Yani ne kadar çok çocuğunuzla konuşup, daha çok sözcük kullanırsak, onların zeka gelişimi bir o kadar hızlı ve üst seviyede olmaktadır.


Bebeklik döneminde zeka gelişimi için yapabileceğimiz diğer bilgiler nelerdir? Sorusunu ise şöyle açıklayabiliriz:


1- Anneler, çocuklarına şarkı söylesinler,


2- Bebeğinizi ayna karşısına geçirirseniz, onun güldüğünü göreceksiniz,


3- Bebeğinizi anne sütü ile besleyiniz,


4- Bebeğiniz konuşmayı yeni yeni öğrendiği zaman, bebeğinizin anlama gücü daha kuvvetli olacaktır, bundan dolayı onun anlama yeteneğini geliştirecek tarzda zeka soruları sorun,


5- Çocuğunuz yürüme düzeyine ulaşınca, onu gezdiğin kalabalık ortamlara götürün, size soru sorunca ters cevap vermeyin, soru sormasa dahi anlatın, bu şöyledir, bu şu işe yarar gibi.


Sonuç olarak şunu diyorum; hepimiz bebek olduk, anlayışlı ve sabırlı olun.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst