Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuk Gelişiminde Sanatsal Eğitim ve Başarılı Çocuklar

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuk gelişiminde birçok faktör etkilidir. Bileğiniz gibi resim müzik heykel video, sanat ve tasarım her gün için önemlidir. Hepimiz en az bir sanat dalıyla mutlaka ilgileniriz. Ya müziği çok severiz, ya Resmi, ya güzel tasarlanmış bir arabayı veya güzel birini. Çocuğumuz için de sanat çok önemlidir. Her bireyin sanat dallarına karşı farklı yetenekleri vardır.


Bu yeteneklerin çocuklarda gelişiminde, yönlendirme ve çevredeki bireylerin önemi büyüktür.


Örneğin; bir çocuğun çevresinde çoğunlukla müzikle ilgilenen bireyler varsa, bu çocukta müziğe eğilim diğer sanat dallarına göre daha çoktur. Böyle bir çevrede çocuk ya müziği sevip benimser ya da alışkanlıktan dolayı müziği sevmese bile çevredeki bireylerden etkilenen çocukta ‘’müzik yapmalıyım’’ olgusu oluşmaya başlar. Bu yüzden çocukta sanatsal eğitimde yönlendirme çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu durumda, çocuğu doğru yönlendirebilmek ve yeteneğini keşfetmek için, çocuğa sanat dallarını doğru bir şekilde tanıtmalıyız. Bunun yanında farklı sanat dallarında da çocuğumuzu bilgilendirmeli, en yetenekli olduğu sanatı keşfedince, bu sanatla ilgili çocuğun yaşının kaldırabileceği eğitimler verilmeliyiz. Tabi bu dönemde çocuğun yanında olup ona destek verdiğinizi hissettirmeliyiz.


Başarılı olduğunda, çocuğumuzu takdir edip, küçük ödüllendirmelerde bulunabilirsiniz. Ama bu konuda çocuğun yeteneğini sevmesi oldukça önemlidir. Çocuk yeteneğini sevmiyorsa, bu yeteneği konusunda başarılı olup olmaması onun için çokta önemli olmayacaktır. Başarılı olduğunda takdir edilmek, elbette hoşuna gidecektir, ama bu yetenek konusunda çocuk istekli değilse çok ısrar edilmemelidir. Aksi takdirde çocuk, farklı arayışlar içine girecektir. Bu arayışlar sonucu çocuk gelişmesini istediğimiz sanat dalından nefret edebilir.


Elbette çocuğun yeteneğini keşfetme döneminde baskı altında olmaması ve kendini güvende hissetmesi gereklidir. Aile içindeki ilişkiler bu konuda çok önemlidir. Eğer çocuğumuzun moral durumu iyi değilse, bu yeteneğini kullanmamak üzere bırakabilir. Çünkü çocuk problemlerin kendisinden kaynaklandığını düşünebilir. Bu yüzden bu konuda oldukça hassas davranmalısınız, çocuk resim seviyorsa; resim, müzik seviyorsa; müzik veya başka bir sanat dalına eğilimi varsa, o sanat dalında eğitim alması sağlanmalıdır. Fakat yeteneği yoksa da bunu ona incitmeden söylemelisiniz ki zaten yavaş yavaş bunun farkına varacaktır.


Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; çocuğun sanatsal yetenekleri olmasa bile farklı dallarda yetenekleri vardır. Bu yüzden arayışlarınızdan ve araştırmalarınızdan vazgeçmeyiniz.


Sanat dallarında yetenekli olmayan çocuklarımız iyi bir bilim adamı veya iyi bir siyasetçi olabilir. Her birey çok değerlidir. Her bireyde benzersizlikler ve güzellikler vardır. Biz ebeveynlere düşen çocuklarımızın güzel ve yetenekli oldukları alanları onları çok üzmeden ve küstürmeden geliştirmektir.


Çocuklarımız kariyerlerinde önce sizle olmayı ve mutlu olmayı hak ediyor bunu untmayalım.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst