Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Beyin Sarsıntısı Nedir Belirtileri ve Semptomları

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Çocuklarda Beyin Sarsıntısı Nedir Belirtileri ve Semptomları
Beyin sarsıntısı kavramı ilk bakışta spor yaparken başından yararlanarak bilincini kaybeden birini hatırlatabilir. Ancak beyin sarsıntıları –beyin fonksiyonunda geçici aksamalar- bilinç kaybı olmasa da herhangi bir baş darbesinde gerçekleşebilir. Baş yaralanmalarını genellikle sporcularda duysak da bisiklet ve araba kazaları, dövüş ve hatta hafif düşmelerde bile beyin sarsıntısı oluşabilir.

Beyin Sarsıntıları Hakkında

Beyin sarsıntısı hafif travmatik beyin yaralanması olarak bilinir. Beyin yumuşak bir dokudan oluşur ve omurilik sıvısı ile desteklenir. Sert ve koruyucu bir kafatası içerisinde muhafaza edilir. Beyin kafatası içerisinde hareket edebilir ve hatta kafa tasına çarpabilir. Beynin kafatasına çarpması durumunda (örneğin kafanın zemine çarpması veya boyun incinmesi gibi) incinebilir, kan hücreleri yırtılabilir ve beyin içindeki sinirler yaralanabilir. Bu durum beyin sarsıntısı meydana getirir.

Baş yaralanması geçiren herhangi bir kimse, kendini iyi hissediyor dahi olsa beyin sarsıntısına yönelik kontrolden geçmelidir. Teşhis edilmeyen bir beyin sarsıntısı beyin hasarı ve hatta zihinsel engel riski oluşturur. Bu nedenle baş yaralanmalarında mutlaka hastaneye gidilmelidir.

Beyin sarsıntısı geçiren çocuklar belirli önlemler ve semptomları kötüleştirebilecek spor ve diğer faaliyetlerden bir süre uzak durarak, bir veya iki hafta içerisinde iyileşebilirler.

Beyin Sarsıntısı Belirtileri ve Semptomları

Beyin sarsıntısının işaretleri fiziksel, bilişsel, duygusal veya uyku ile ilgili olarak görülebilir. Bu işaretleri gösteren kimse mutlaka doktora görünmelidir:

Fiziksel

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Koordinasyon ve dengenin sağlanamaması
 • Buğulu görme
Bilişsel

 • Dalgın ve baygın hissetme
 • Konsantre olma, düşünme veya karar vermede zorluk
 • Yaralanmadan hemen öncesinde veya sonrasında neler olduğunu hatırlayamama
 • Konuşmanın bozulması veya mantıksız şeyler söyleme
Duygusal

 • Sürekli uyku hali veya uyuyamama
 • Normalden daha fazla veya daha az uyuma
Beyin sarsıntısı geçiren kişide bilinç kaybı gerçekleşebilir ancak bu her zaman oluşmaz. Kişinin belirli bir süre için bayılması daha fazla veya az risk altında olduğu anlamına gelmemektedir.

Beyin sarsıntısı semptomları her zaman için derhal ortaya çıkmayabilir. Semptomlar 24 ila 72 saat arasında ortaya çıkabilmektedir. Küçük çocuklardaki semptomlar yetişkin semptomlarıyla aynı olsa da bilişsel ve duygusal semptomlar daha geç ortaya çıkabilmekte, fark edilmesi daha zor olabilmekte ve daha uzun sürebilmektedir. Uykuyla ilişkili sorunlar ergenlerde daha sık görülmektedir.

Baş yaralanması sonrasında aşağıdaki durumlar görülüyorsa derhal ambulans çağırınız:

 • Uyanamama
 • Kasılma veya nöbet
 • Konuşmanın bozulması
 • Dalgın, rahatsız, uykusuz ve ajite görünme
 • Birden fazla kere kusma
 • Sürekli şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrısı
Çocuklarda beyin sarsıntısı semptomları çabucak yok olsa da –hafıza kaybı, baş ağrısı ve konsantrasyon problemleri gibi- bazı durumlarda haftalar veya aylarca sürebilir. Bu durumlarda ileri tetkikler ve tedavi uygulanması gerekebilir.

Beyin Sarsıntısı Teşhisi

Beyin sarsıntısı teşhisinde doktor olayın nasıl ve ne zaman olduğunu ve ortaya çıkan semptomları soracaktır. Doktorunuz çocuğunuzun bilinç, hafıza ve konsantrasyonunu ölçmek için bazı basit sorular sorabilir.

Ayrıca denge, koordinasyon, sinir fonksiyonu ve reflekslere yönelik fiziki muayene yapılabilir. Bazı durumlarda bilgisayarlı tomografi veya MR (manyetik rezonans görüntüleme) istenebilir.

Spor sırasında kaza geçiren çocuklara, olaydan hemen sonra eğitimli antrenör tarafından müdahale edilmelidir. Çocuğun davranışları gözlenerek ve bazı basit testler uygulanarak eğitimli kişiler acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç olup olmadığını anlayabilir.
 

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Beyin Sarsıntısı Tedavisi

Beyİn sarsıntıları çok farklı olabildiğinden semptomların şiddeti de değişebilir. Bu nedenle tedavi çocuğun durumuna bağlıdır.

Beyin sarsıntısı hastaneye yatış gerektirecek kadar şiddetli değilse, doktor evde yapılacakları anlatacaktır. Bunlar arasında ilk 24-48 saat çocuğu dikkatlice gözlemlemek de yer almaktadır. Semptomları kontrol etmek amacıyla çocuğun uykudan uyandırılması gerekmemektedir.

Çocukta hızla kötüleşen baş ağrısı mevcutsa, giderek daha şaşkın görünüyorsa veya kusma gibi başka semptomlar varsa bu ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Bu semptomlar görüldüğünden derhal doktora başvurunuz.

Bunun dışında beyin sarsıntısı için evde yapılabilecekler arasında şunlar yer alır:

 • Fiziksel dinlenme. Beyin sarsıntısı tamamen tedavi edilinceye kadar spor veya diğer fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Semptomlar devam ettiği sürece çocuklar yalnızca günlük rutlerini devam ettirecek kadar hareket etmelidirler. Bu beyin üzerindeki baskıyı azalttığı gibi, tekrar düşme gibi riskleri ortadan kaldırır.ü tüm semptomlar yok olduğunda çocuklar yavaş yavaş önceki fiziksel faaliyetlerine devam etmeye başlayabilirler.
 • Zihinsel dinlenme. Bunun anlamı bilgisayar, cep telefonu veya başka bir cihazı kullanmamak, ders çalışmamak, okumamak, televizyon izlememek veya video oyunlar oynamamaktır. Bu "beyin" aktiviteleri çocuktaki semptomları kötüleştirmiyorsa yavaş yavaş tekrar bunlar yapılmaya başlanabilir. Ancak semptomlar görüldüğü anda hemen bırakılmalıdır.
 • İyi beslenmek ve bol miktarda kafeinsiz içecek tüketmek.
Aynı zamanda beyin sarsıntısı geçiren çocuklar parlak ışıktan ve yüksek sesten uzak durmalıdır. Semptomlar devam ettiği sürece gençler çalışmamalı, araç kullanmamalı, diğer ağır makineleri çalıştırmamalı ve çabuk karar verme ve reaksiyon gerektiren faaliyetlerle ilgilenmemelidir.

Sağlıklı çocuklar birkaç hafta içerisinde normal faaliyetlerine dönebilseler de her durum birbirinden farklıdır. Doktor iyileşmenin seyrini görmek için çocuğunuzu yakından takip edecektir. Gerektiğinde doktor kontrolünde aspirinsiz ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak ağrı kesiciler zaman zaman diğer semptomlarda kötüleşmeye de neden olabilir.Normal Faaliyetlere Dönmek

Çocuğunuz spor veya diğer normal fiziksel aktivitelerine dönmeden önce mutlaka doktorunuzdan onay alınız. Baze durumlarda düşünme, davranış ve/veya denge tam olarak normaldüe dönmediği halde çocuklar kendilerini iyi hissedebilirler. Çocuğunuz kendini iyi hissettiğini söylese de doktor onayı olmadan normal rutine dönmeyiniz.

Beyin sarsıntısı geçiren herkesin tamamen iyileşinceye kadar başka bir beyin sarsıntısına neden olabilecek herşeyden uzak durması gerekir. Spor veya diğer fiziksel aktivitelere dönmekte acele etmek, ikincil baş yaralanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek ikincil etki olarak adlandırılan durumu ortaya çıkarabilir. Hnadir görülse de ikincil etki sendromu uzun süren beyin hasarlarına ve hatta ölüme yol açabilir.

Beyin Sarsıntısı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda temas sporları veya bisiklet, paten, kaykay, snowboard vea kayak gibi sporlar sırasında kask ve diğer güvenlik ekipmanı mutlaka kullanılmalıdır. Beyin sarsıntısı riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, kaskın şiddetli kafa travması riskini azalttığı bilinmektedir.

Evinizi çocuğunuz için güvenli hale getirmek de bebek veya çocuğu beyin sarsıntısı ve diğer yaralanmalardan koruyacaktır. Bebekler uzanabilir, tutabilir, yuvarlayabilir, oturabilir, emekleyebilir, nesneleri yerinden sökebilir, mobilyaların üzerinde gezinebilir ve yürüyebilirler. Yeni yürüyen bebekler masanın bacaklarına tırmanabilirler, çekmeceleri ve şifonyerleri egzersiz aleti gibi kullanabilirler ve gördükleri neredeyse her şeye uzanabilirler. Tüm bunlar beyin sarsıntısına yol açabilecek bir baş yaralanması riskini taşımaktadır. Bu nedenle çocuğunuzu ev içinde asla yalnız bırakmayınız.

Bebekler için araba koltukları ve emniyet kemerleri araba kazaları sırasında çocuğunuzu beyin sarsıntısına karşı koruyacağından arabaya her binişinde bunları kullanınız.

Daha önce beyin sarsıntısı geçiren kimselerin daha sonra tekrar beyin sarsıntısı geçirme olasılığı artmaktadır. Bu nedenle ileriki dönemlerde baş sarsıntısının önlenmesi çok önemlidir. Araştırmalar yıllar sonra bile tekrarlayan beyin sarsıntılarının uzun süreli beyin hasarlarına neden olabildiğini göstermektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst