Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Genellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu her ne kadar çoğunlukla çocuklarda izlense de erişkinlerde de görülmektedir. Ayriyeten dikkat eksikliği yaşayan çocuklar büyüdüklerinde de dikkat eksikliği semptomlarını göstermektedirler.

Aynı şekilde de çocuklukta yaşanmış dikkat eksikliğinin erişkinlik döneminde olmayacak diye bir şey yok. İnsanın tüm hayatını (okul, iş ve ilişki hayatı) oldukça olumsuz etkileyebilen dikkat eksikliği mutlaka tedavi edilmeli.

Esasen dikkat bozukluğunu çocuklarda tespit etmek biraz zordur. İlk adım olarak dikkat eksikliği yaşayan çocukların aileleri, çevresi ve öğretmeni tarafından iyi gözlenmesi gerek.

Dikkat bozukluğuyla ilgili belirtileri sizlerle paylaşacağım. Fakat bu konuya da dikkat çekmek isterim ki çocuklardaki dikkat eksikliği çocuk okula başlamadan önce genellikle anlaşılmayabilir. Erişkinler ise sosyal ve iş ortamlarında kendilerini rahat ortaya koyabilir.

1-İşte veya okulda dağınık çalışma, detay dikkatsizliği, çabuk hata yapma.
2-Kolay işi bırakma veya kimsenin ilgisini çekmeyecek sesler çıkarmak çalışırken.
3-Uzun süreli belli bir işe odaklanamama.
4-Verilen ödevleri veya kağıt işlerini hazırlamakta zorlanma durumu.
5-Sürekli olarak bir işten diğerine veya oyundan oyuna geçme durumu.
6-Verilen işleri erteleme, ağırdan alma veya geciktirme durumu.
7-Günlük işleri zamanında yetiştirememe, randevu gibi yapılması zorunlu işleri sık sık unutma durumu.
8-Sosyal hallerde aktiviteler ve detaylara karşı dikkatsizlik, ikili konuşmalarda dinleme güçlüğü çekme veya akılda tutamama.

Bu gibi belirtileri çocuğunuzda fark ettiğinizde mutlaka bir uzmandan yardım alın. Çünkü bunlar gibi daha birçok belirtileri olan dikkat eksikliğinin ileri yaşamda da oldukça büyük sıkıntılara meydan vermektedir. Artı çocuk 7 yaşına gelmeden dikkat eksikliği fark edilmez. O nedenle 7 yaşına gelen çocuğunuza dikkat edin bu belirtiler var mıdır diye.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst