Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda göz bozukluğu olduğu nasıl anlaşılır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda Göz Bozukluğu Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Çoğunlukla erişkinlerin bile göz sağlığı çok ilemedikçe gözlerindeki sorunlarından haberleri olmaz. İlerleyen göz sorunları ortaya çıktıktan sonra doktora gidilir çoğu kez, böylelikle çocukların göz sağlığı konusunda erişkinler gibi göz sağlıklarıyla ilgili sorunu fark edemezler. Bu sebepten dolayı bebeklerde ve çocuklarda göz sağlıklarıyla ilgili bu gibi sorunlar olduğunda onlar bu sorunla büyür ve bunu bir göz sağlığı sorunu olduğunu bilmezler bile. Ebeveynlerin o nedenle bebeklerinde ve çocuklarında bu konuda oldukça dikkatli olmaları gerek.

Aile fertlerinin veya birinci derece akrabalarda göz bozukluğu var ise o zaman mutlaka çocuklarınızın göz sağlığını daha yakından takip etmelisiniz. Genetik göz bozukluğu çoğunlukla 7 yaşından sonra kendini göstermektedir.

Genellikle çocuklarda görülen göz bozukluğu hipermetrop, miyop ve astigmat izlenmektedir. Fakat bebekler için aynı durum söz konusu değildir ve bebeklerin normal olarak 1 yaşına kadar çevresinde olup biteni algılaması ve çevresinde bulunan nesneleri ve kişileri tanıması gerek. Şayet ki böyle bir durumla ile ilgili bir sıkıntı söz konusu ise en kısa sürede doktora götürmelisiniz. Göz tembelliği gibi bir durum ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Aşağıda belirteceğimiz bir kaç şık ile çocuğunuzda göz bozukluğu olup olmadığına dair size yardımcı olacaktır. O nedenle de aşağıdaki şıkları dikkatlice okumanızı istiyoruz.

-Çok sık gözleri kaşınıyor mu ?
-Uyku saatlarinin dışında da sürekli elleri gözlerinde mi ?
-Kitap okurken veya televizyon izlerken bir gözünü mü kapatıyor ?
-Bir görüntüye ve resime baktığında kafasını tek tarafa eğiyor mu ?
-Göz kızarıklığı ve ışığa karşı duyarlılık ( hassasiyet ) var mı ?
-Gözlerde çapaklanma var mı ( tek veya ikisinde ) ?
-Sizin onun için okuduğunuz kitabı sizden kendinize yaklaştırmasını istiyor mu ?
-Göz yanmasından şikayet ediyor mu ?
-Çocuğunuz göz ağrısından şikayet ediyor mu ?
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst