Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Hayal Kırıklığı ve Özgüven

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda Hayal Kırıklığı ve Özgüven

Oldukça önemli bir sorun olan çocuklar da hayal kırıklığı ve özgen sorunu çocuğun hem şimdi ki yaşamı hem de geleceğini teşkil eden bir sorunu teşkil eder. Anne, baba, sosyal çevre özellikle çocuğun arkadaş ortamı öğretmeni çocuklar da ki hayal kırıklığı ve özgüven ilişkisini oldukça önemli etkilemektedir. Çocuğun okula başlaması ile bu sorun artık ortaya çıkmakta ve çocuk kendini ispatlama ortama adapte olmaya çalışır. Çocuk 7-8 yaştan başlamak üzere arkadaşları arasın da kabul edilme, arkadaşlarına kendini kanıtlama, okul da öğretmenin gözüne girme, dersler de, oyunlar da oyun kurucu olma, öğretmeni tarafın da takdir edilmeye bekler.
Aynı şekil de çocuk ev de anne, babası varsa kardeşleri arasın da en başarılı, en akılı olduğunu ispatlamaya çalışır. Kız olsun erkek çocuk olsun ikisi de aynı şekilde davranış göstermektedirler. Çocuk bunları yaparken başarısız olduğun da kendine karşı hayal kırıklığına uğrar ve öz güveni sarsılır. Bu aşama dan sonra uzmanların önerileri aşağı da liste alinde verdik
ÖZ GÜVEN, uzmanlar çocuklarda ki öz güven ve hayal kırıklığı için şunları yapmanızı önermektedirler.
Çocukta ki hayal kırıklığını fark edin, onla konuşun onun kendini ifade etmesine ve hayal dünyasın da neler yaşadığını anlamaya çalışın.
Kendinizden örnek verin kendinizde çocuğunuz aynı yaşta iken aynı sorunları yaşadığını başarısız olduğunu ama çalışarak kendine inanarak başarılı olduğunu aynı şekilde onun başarabileceğini anlatın.
Çocuğunuzun başarılarını anlatın, onunla gurur duyduğunuzu ona hissettirin. Onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin
Çocuğunuzun başarılı olduğu yönlerini keşfedin ve çocuğunuza bunu anlatın, unutmayın çocuklar her zaman takdir edilmeyi bekler özellikle anne ve babalarından
Çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlayın, çocuk için bulunduğu okul, arkadaş, aile ortamı onun iler de ki kişiliği üzerin de oldukça önemli bir paya sahip olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst